Varis tedavisi için cerrahi olmayan modern yöntemler

doktor varisli damarları inceliyor

Varisli damarlar, 30 yaş üstü kadınlar arasında çok yaygın bir hastalıktır. Bu hastalığa karşı ihmal, kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların gelişmesine yol açabilir. Birçoğu varisli damarların sadece ameliyatla tedavi edilebileceğine inanıyor. Ancak çok yanılıyorlar. Günümüzde, kullanımı kan pıhtılarının hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasına ve kan dolaşımının normalleşmesine katkıda bulunan varisli damarları tedavi etmek için çeşitli cerrahi olmayan yöntemler vardır. Ancak bunlardan hangileri gerçekten etkili ve dolandırıcıların bir sonraki hilesi neler? Bunun hakkında konuşalım.

Varisli damarların konservatif tedavisi

Varisli damarların konservatif tedavisi, ilaçların kullanımını içerir. Çoğu zaman bunlar, görünür venöz ağları ortadan kaldırmak için kullanılan jeller ve merhemlerdir. Bu ilaçlar ne kadar etkilidir?

Bacaklardaki şişliği ve ağırlığı gerçekten rahatlatırlar ve iyi bir kozmetik etki sağlarlar. Ancak varisli damarları yalnızca hastalığın gelişiminin ilk aşamasında tedavi edebilirler. Hastalık başlarsa, o zaman sadece radyo frekanslarının, pressoterapinin ve benzerlerinin kullanımını içeren varis tedavisi için en son yöntemler burada yardımcı olacaktır.

Varisli damarlar için radyofrekans tedavisi

Radyofrekans tedavisi (ultrason), varisli damarları tedavi etmenin etkili bir yoludur. Bu prosedür kan dolaşımını iyileştirmeyi ve kan damarlarının duvarlarını güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Doktor, damarın yerini belirler, içinden jeneratöre bağlı özel bir kateterin yerleştirildiği küçük bir delik açar.

varis lazer tedavisi

Bu kateter vasıtasıyla damarların duvarlarına yüksek frekanslı bir akım uygulanır. Bu durumda akımın nüfuz etme derinliği bir uzman tarafından kontrol edilir ve işlem sırasında değiştirilebilir. Radyofrekans tedavisinin avantajı damarı çevreleyen dokunun radyasyona maruz kalmamasıdır.

Varis tedavisinde skleroterapi

Varis tedavisi için hangi modern yöntemlerin gerçekten etkili olduğu hakkında konuşursak, o zaman skleroterapiden söz edilemez. Küçük ve orta damarlarda kan dolaşımını eski haline getirmek için kullanılır. Prosedür ayrıca lokal anestezi altında şu şekilde gerçekleştirilir: bir uzman, etkilenen damarların bölgesine ince iğneler sokar ve bunun içinden daha sonra özel bir ilaç enjekte edilir - köpüklü bir dokuya sahip bir sklerozan.

Bu ilaç şu şekilde hareket eder - kan damarlarının iç duvarlarını yakar ve onları birbirine yapıştırır, bunun sonucunda etkilenen damardaki kan çıkışı durur ve sağlıklı damarlara akar.

İşlem, damarlardan iğneler çıkarılarak, bölgeye antiseptik ilaçlar verilerek ve birkaç ay boyunca giyilmesi gereken bir kompresyon bandajı uygulanarak sona erer.

Endovenöz lazer pıhtılaşması

Alt ekstremitelerin varisli damarlarını tedavi etmek için modern bir yöntem. Damarların açıklığını geri kazanmaya ve kan dolaşımını normalleştirmeye yardımcı olur. Endovenöz lazer pıhtılaşması da lokal anestezik ajanlar kullanılarak yapılır. Bu prosedür sırasında, etkilenen damarların yapışmasını destekleyen büyük bir damara bir lazer ışığı yayan diyot yerleştirilir.

varis tedavisi için lazer

Sonuç olarak, kan çıkışı başka bir kanala yönlendirilir ve çirkin venöz ağlar bacakların yüzeyinden kaybolur. Lazer tedavisi, özellikle etkilendiği için çevre dokulara tamamen zararsızdır - sadece etkilenen bölgede.

Önceki durumda olduğu gibi, işlem, tedavi edilen alanın dezenfekte edilmesi ve 2-3 ay boyunca çıkarılmadan giyilmesi gereken bir sıkıştırma bandajı uygulanarak sona erer.

Bacaklarda varis tedavisinde kriyoterapi

Varisli damarları tedavi etmenin en iyi yolu kriyoterapidir. Düşük sıcaklıkların etkilenen damarlar üzerindeki kısa süreli etkisine dayanır. Bu eylemin bir sonucu olarak, vücudun içinde hipotermi için koruyucu fonksiyonlar aktive edilir, bu da hasarlı hücrelerin hızlı yenilenmesine, damar tonusunun artmasına ve kan dolaşımının iyileşmesine katkıda bulunur.

Başka bir deyişle, kriyoterapi önce kan damarlarının keskin bir spazmına ve ardından kan akışını iyileştirmeye yardımcı olan ani genişlemelerine neden olur. Ancak bu işlemin dezavantajı, kriyoterapi seansının tekrarlanmasını gerektirmesidir. Varisli damarların durumuna göre 5 seans kadar sürebilir.

Varisli damarlar için ozon tedavisi

Bacak varislerinin tedavisinde ozon tedavisi hızlı sonuç verir. Bu prosedür, özel cihazlar - ozonlaştırıcılar tarafından üretilen ozon gazı kullanılarak gerçekleştirilir. Bu, hücrelerin oksijenle doygunluğuna, rejeneratif süreçlerin aktivasyonuna ve kan dolaşımının iyileşmesine katkıda bulunur.

Ancak ozon tedavisinin de birkaç seans gerektirdiğini belirtmekte fayda var. Tedavinin seyri, hastalığın gelişme derecesine bağlıdır. Minimum tedavi süresi 6 seanstan oluşur, maksimum - 12.

varisli damarlar için ozon tedavisi

Varisli damarlar için pressoterapi

Pressoterapi, masajın iyileştirici özelliklerini ve doku drenajı ilkelerini içeren, varisli damarları tedavi etmek için cerrahi olmayan bir yöntemdir. İşlem sırasında hastaya basınçlı hava sağlayan bir aparata bağlı özel bir giysi giydirilir.

Bu etki sonucunda kan ve lenf yukarı doğru hareket etmeye başlar ve bu da etkilenen bölgelerde kan dolaşımının aktive olmasına yardımcı olur. Bu yöntemin kullanılması, damarlar üzerinde güçlü bir baskı uygulayan vücuttan fazla sıvının atılmasına da izin verir. Kural olarak, ilk seanstan sonra hastalar bacaklarında önemli bir rahatlama hissederler. Pressoterapi tedavisinin seyri de bireysel olarak belirlenir.

Varisli damarları tedavi etmenin tüm bu yöntemleri, iyi bir terapötik etki sağlar. Ancak, bu hastalığın tedavisini tam sorumlulukla almazsanız, terapötik egzersizlere girmezseniz, ilaç almazsanız ve temel beslenme ilkelerini takip etmezseniz, varislerin periyodik olarak geri döneceğini ve tekrar tedavi etmeniz gerekeceğini anlamalısınız. her seferinde.