Varisli damarlar: neye izin verilmez ve neye izin verilir?

Varisli damarlar için izin verilen spor yükleri - Pilates ve yoga

Varisli damarlar sadece kozmetik bir sorundan daha fazlasıdır. Bunlar venöz duvarların tonunda ciddi değişiklikler, vasküler lümenin incelmesi ve genişlemesi. Bu tür değişiklikler, dokulara oksijen sağlaması gereken kanın durgunluğuna neden olur ve sonuç olarak beslenmeleri bozulur. Yaşam tarzınızı değiştirmezseniz ve tıbbi tavsiyelere uymazsanız hastalık ilerleyecektir.

Doktor ve hastanın her zaman tartıştığı kilit sorulardan biri: varisli damarlar ile neler yapılabilir ve yapılamaz.

Varisli damarlarla neler yapılamaz?

 • Varisli damarlar için masaj yapın, ovun, damarların deforme olduğu ve büyüdüğü bölgeleri sıkın. Bu, damarların durumunu olumsuz etkileyebilir ve komplikasyonlara neden olabilir (tromboz, venöz duvarların iltihabı - flebit).

  Yasak: Kupa masajı, selülit önleyici, fırçalama dahil - kuru cilt üzerinde kuru fırça masajı. Ven duvarına zarar verirler ve tromboz riskini arttırırlar.

 • Aşırı ısınma: saunalara, solaryumlara gidin veya güneşlenin. Isıya aşırı maruz kalmak zaten zayıf olan damar duvarını gevşetir.
 • Alt ekstremitelerin varisli damarları veya pelvik bölgedeki damarlar için hormonal ajanların kendi kendine uygulanması kabul edilemez. Oral kontraseptiflerdeki veya acil tedavilerdeki östrojen ve progesteron, kanın pıhtılaşmasını tehdit eden kan pıhtılaşmasını etkiler. Etkilenen damarlarda kan pıhtıları oluşabilir. Bu nedenle, hormon içeren herhangi bir ilacın alınması bir flebolog ile tartışılmalıdır.
 • Yoğun koşu, güç yükleri, step aerobik, atlama, çömelme ve çömelme, bacak bacak üstüne atma yasaktır, örneğin lotus pozisyonunda oturamazsınız. Bu, venöz duvarlarda hasarlarını artıran aşırı bir yüktür.
 • Bacaklardaki varisli damarlar ile yüksek topuklu ayakkabılar, çok dar üstleri olan botlar, ayağı sıkan dar botlar, ayağın sabitlenmediği takunyalar ve terlikler giyilemez.
 • Alkol ve kahveyi kötüye kullanın. Kahve yerine hindiba da yasaktır. Bu içeceklerin bileşenleri venöz duvarları olumsuz yönde etkileyerek tonlarını azaltır. Bu da damarlardaki kan tıkanıklığını artırır ve hastalığın ilerlemesine katkıda bulunur.
 • Şeker, un, dondurma, şekerli içecekler sınırlandırılmalıdır. Bunlar, insülin ve sodyum seviyelerini yükselten ve şişkinliği tetikleyen veya artıran hızlı karbonhidratlardır.

Varisli damarlar ile ne yapılabilir ve yapılmalıdır?

 • Kontrast banyoları. Varisli damarlar için zıt sıcaklıklar faydalıdır, ancak ayak banyosu veya genel duş olmalıdır. Banyodan sonra bir buz deliğine atlamak gibi sıcaklıklarda keskin bir kontrasttan bahsetmiyoruz.
 • Ayak masajı. Ancak klasik, su altı ve lenf drenaj masajları ancak erken bir aşamada mümkündür ve bir uzman tarafından yapılmalıdır.
 • Bacaklarınızı kaldırmak veya bu pozisyonda dinlenmek, bacaklarınızdaki ağırlığı, rahatsızlığı ve şişliği gidermeye yardımcı olabilir.
 • Egzersiz yapmak. Ancak doğru egzersizleri seçmek önemlidir: uzun yürüyüşler, Pilates, yoga. Mikrosirkülasyonu, doku beslenmesini ve lenf drenajını artıran germe egzersizleri ve egzersizleri faydalıdır. Bisiklete binebilirsiniz (aşırı yük yok).
 • Varisli damarlar ile küçük (3-4 cm) sabit topuklu, ortopedik tabanlık ve sabit kalın tabanlı ayakkabılar giyebilirsiniz.
 • Dehidrasyon ve kan kalınlaşmasını önlemek için günde 2–2, 5 litre su için. Kan pıhtılarının önlenmesine yardımcı olur.

Varis kronik bir hastalıktır

Vasküler duvarı güçlendiren ilaçlar alan birçok hasta, bir süre sonra rahatsız edici semptomlar hissetmeyi bırakır ve kısıtlamaları tamamen unutur. Varisli damarların kronik ilerleyici bir hastalık olduğunu anlamak önemlidir. Reçeteli ilaçları kendi başınıza almayı bırakamaz ve önerilen yaşam tarzı değişikliklerini görmezden gelemezsiniz.