Varisli damarlar ve nasıl tedavi edilir

bacakların varisli damarları

Muhtemelen herkes yaşlıların bacaklarında mavi çıkıntılı damarlar görmüş veya varisli damarlar hakkında bir şeyler duymuştur. Formdaki değişikliklervarisli damarlaralt ekstremiteler, gezegendeki kadınların üçte birinde ve çalışma yaşındaki erkeklerin %20'sinde bulunur. Bunun alt ekstremitelerin en sık görülen damar hastalığı olduğu söylenebilir. Ayrıca, her yıl varis vakalarının sayısı %2, 5 oranında artmaktadır. Bazı gelişmiş ülkelerde, hastalık nüfusun %80'ini etkiler. Ülkemizde bu patoloji 30 milyon yurttaşımızda görülmektedir.

Her zaman bunun yaşlıların bir hastalığı olduğuna inanılıyordu, ancak şu anda varisli damarlar "daha genç" - ergenlerde alt ekstremite damarlarındaki değişiklik belirtileri tespit edilmeye başlandı. Çoğu zaman, 30 yaşın altındaki hastalara "varisli damarlar" teşhisi konur.

İnsanlık varisli damarları teşhis etmeyi öğrendiğinde

"Varisli damarlar" kelimesi, Latince varix - "şişme" kelimesinden gelir. Varisli damarlar eski zamanlardan beri bilinmektedir. Bu, Eski Ahit'te varisli damarlardan bahsedilir ve Bizans araştırmacılarının risalelerinde varisli damarların tezahürlerinin bir açıklamasıdır. Antik dünyanın ünlü doktorlarının - Galen, Hipokrat, Avicenna - varis tedavisi ile uğraştığı zamanımıza kadar geldi. Ayrıca 20. yüzyılda yapılan kazılarda Mısır'da 1595-1580 yıllarına tarihlenen mezarlardan (mastaba) biri bulunmuştur. M. Ö. , mumyalardan birinin bacağında varis ve trofik ülser belirtileri gösterdi.

Varisli damarlar sadece insanlarda doğaldır. Bir teoriye göre, bu, tüm kanın yarısından fazlası kalbin altındayken dik yürümenin (yani, dört değil iki uzuv üzerinde yürümenin) geri dönüşüdür.

Varisli damarların nedenleri

Hastalığın nedeni nedir? Her şeyden önce, kalıtsal bir faktördür. Kural olarak, varisli damarlardan muzdarip hastalarla konuşurken, yakın akrabalarından birinin bacaklarda varisli damarlar, tromboflebit veya trofik ülserler olduğu ortaya çıkıyor.

Venöz duvar yapısının kalıtsal özellikleri ve alt ekstremite damarlarının valfleri, damar lümenindeki kan basıncındaki artışa dayanamamayı belirler: damar duvarları gerilir, damarlar genişler ve olamaz kanı kalbe gerekli hacimde itin. Gelecekte bu, valflerde bir değişikliğe yol açar - elastikiyetlerini kaybederler ve tamamen kapanamazlar. Toplardamarlarda reflü adı verilen kanın geri dönüşü vardır. Varisli damarların gelişiminde başlangıç noktası budur.

Böylece, hastalığın ana nedeninin venöz duvar ve kapakların kalıtsal "zayıflığı" olduğunu ve hastalığın seyrini zorlaştıran sorunların uzun süredir bilindiğini söyleyebiliriz:

 • kilolu,
 • gebelik;
 • kronik kabızlık;
 • menopoz ile hormonal değişiklikler;
 • ağır fiziksel emek;
 • profesyonel sporlar;
 • gerçekleştirilen iş sırasında uzun süreli ayakta durma veya oturma pozisyonu.

Varisli damarların belirtileri

Varisli damarların belirtileri çeşitlidir. Hastalığın gelişimi birkaç şekilde gidebilir:

 • başlangıçta az olan damarlarda hemen belirgin değişiklikler. Ancak zamanla, etkilenen damarların sayısı artar, kıvrımlı hale gelir, daha belirgin hale gelir;
 • varisli damarların gelişimi damarlarda gözle görülür değişiklikler olmadan başlar. İlk olarak, bacaklarda bir miktar ağırlık var - kural olarak, çalışma gününün sonuna doğru veya akşam. Birinin ayaklarında ve bacaklarında şişme var. Aynı semptomlar, uçuşlardan sonra varis gelişimine yatkın olanlarda da görülür. Sözde "örümcek damarları" görünebilir - bunlar, mavi veya koyu kırmızı bir ağ veya örümcek ağı gibi görünen intradermal varisli küçük damarlardır. Klinik belirtilere neden olmazlar, incinmezler, ancak aynı zamanda bacaklar estetik olarak çirkin görünen mavi lekelerle kaplıdır;
 • hastalığın gelişiminin sonraki aşamalarında, kasılmalar rahatsız etmeye başlar, şişlik ve şiddet daha belirgin hale gelir, bir ağrı bileşeni ortaya çıkar. Bunlar kronik venöz yetmezliğin belirtileridir.

Hastalığın gelişiminin ilk varyantında sadece cerrahi tedavi veya damarların sertleşmesi gösteriliyorsa, ikinci ve üçüncü vakalarda konservatif önlemler yardımcı olabilir: kompresyon çorapları, haplar, fizyoterapi giymek. Örneğin, bireysel fizyoterapi için bir aparat. Bir TV uzaktan kumandası boyutundaki bu kompakt cihaz, her koşulda kanıtlanmış venöz çıkış gelişimi ile bacakların tam elektrikle uyarılmasını sağlar: evde, işte, trende ve arabada, uçuşlardan sonra.

varis tedavisi için aparat

Örümcek damarları skleroterapi veya lazer kullanılarak çıkarılabilir. Sadece damarları seçici olarak etkileyen transkutanöz bir lazer kullanırken (bu durumda kan ısınır ve damarın duvarları birbirine yapışır), ağrı belirtileri önemsizdir - hafif bir karıncalanma hissi şeklinde hissedilir. Bu, kozmetik bir kusuru düzeltmeyi amaçlayan invaziv olmayan bir prosedürdür. İşlem alanındaki cilt koyulaşır ve 2-3 hafta sonra normal hale gelir.

Varisli damarların olası komplikasyonları

Hastalığın uzun bir seyri ile, özellikle terapötik önlemler olmadan, en sık görülen komplikasyonlar varisli damarlardan kanama, alt bacakta trofik ülser oluşumu, damarların iltihaplanması ve kan pıhtılarının (tromboz ve tromboflebit) oluşumu olabilir. bunlar, yaşam için bir tehdittir. Damarlar kıvrılır, derinin üzerinde çıkıntı yapar, ip gibi hissedilir.

Varis tedavisi için cerrahi yöntemler ilk ne zaman ortaya çıktı?

varis cerrahi tedavisi

Tarihsel olarak varislerin cerrahi tedavisi 19. yüzyılın ortalarında başlamıştır. İlk başta, büyük safen damarının kasıkta bir insizyon yoluyla basit bir ligasyonuydu. Ancak bu operasyon tüm tedavi problemlerini çözmediğinden, sadece tromboz gelişimini engellediğinden, alt bacak ve uylukta, değiştirilmiş damarların bağlandığı veya çıkarıldığı travmatik insizyonlar önerildi. Bu tür operasyonlardan sonra, sadece estetik görünmeyen, aynı zamanda yaşam kalitesini önemli ölçüde kötüleştiren kaba yara izleri kaldı, buna ağrı çekme vb.

Cerrahlar ve bilim adamları her zaman cerrahi müdahale miktarını en aza indirmeye çalışmışlardır. Genişlemiş damarların perkütan ligasyonu bu şekilde ortaya çıktı. 20. ve 21. yüzyılların başında flebolojinin "klasik"i, büyük safen damarının özel bir sonda kullanılarak iki insizyonla çıkarılmasıydı. Aynı zamanda, etkilenen damarın lümenine, damar duvarlarının tahrip olmasına ve skleroterapinin başlangıcı olan yapışmalarına neden olan bir madde sokulmaya çalışıldı. Geçen yüzyılın 90'lı yıllarının sonunda, alt ekstremitelerin varisli damarlarının tedavisinde intravasküler obliterasyon (yapışma) için dalga boyu 810 nanometre (nm) olan bir diyot lazer kullanma deneyimi tarif edildi.
Teknik kök saldı ve rutin hale geldi. Sadece lazer dalga boyu değişti, 1470 nm oldu.

Varisli damarları tedavi etmenin modern taktikleri

Modern ideoloji ve varis tedavisi yöntemleri, 20. yüzyılda var olanlardan temel olarak farklıdır. Modern flebologların sloganı: "Bıçak yok, sadece iğne! "("Bıçak yok, sadece iğneler"), yani hiç neşter kullanmayın. Aynı anda birkaç tedavi gelişiyor:

 • Alt bacaktaki tüm küçük damarların özel bir aletle ayrı deliklerden ayrı olarak çıkarılmasıyla, bir prob kullanarak iki insizyonun klasik flebektomisi. Bu operasyon genel anestezi ve 6-18 saat hastanede kalmayı gerektirir. Postoperatif dönemde ağrı bileşeni ifade edilir. 2-3 pansuman yapmak, 2. sıkıştırma sınıfının sıkıştırma çoraplarını uzun süre giymek gerekir.
 • Skleroterapi: bir ultrason cihazının kontrolü altında büyük (ana) damarları "yapıştırmak" için seyreltilmemiş yüksek konsantrasyonlu bir ilacın sıradan bir şırıngası ile damar lümenine enjeksiyon. Bundan sonra, 2-3 gün boyunca sürekli giyilen 2. sıkıştırma sınıfının sıkıştırma çoraplarını giydiler. Uygulama anestezisi - iğnenin amaçlanan enjeksiyon bölgesinde cilde özel bir anestezik krem uygulanır. Prosedür ayakta tedavi edilir. Hasta işlemden hemen sonra evine gider.
 • Köpük skleroterapi: Hem ana hem de yan (küçük çaplı) damarları yapıştırmak için nazik bir teknik. Bu durumda, bir sklerozan çözeltisi veya skleroterapi için bir ilaç hava ile karıştırılır ve bir şırınga ile damarın lümenine enjekte edilen köpük oluşur. İşlem ultrason rehberliğinde gerçekleştirilir. Uygulama anestezisi. Bu teknik ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir, hastanede yatmaya gerek yoktur. 2-3 gün boyunca çıkarmadan giyilen 2. sınıf sıkıştırma çoraplarına ihtiyacınız olacak.
 • Endovazal lazer ablasyonu. Özü aşağıdaki gibi olan en modern teknik: uygulama anestezisinden sonra, sözde iğne enjeksiyonu yerinde büyük safen damarının lümenine bir lazer ışık kılavuzu (prob) yerleştirilir - yere kadar. iliak vene akar. Daha sonra özel bir pompa kullanılarak infiltrasyon anestezisi yapılır. Bu durumda damarın etrafına, damarı çevreleyen dokuları lazerin etkilerinden koruyan bir novokain yastığı oluşturulur. Böylece lazer damara komşu yapılarda yanıklara neden olmadan sadece damar duvarlarına nişan alarak etki eder. Anestezi lokaldir, bazen genel anestezi gerekir. İşlem sonrası 1-2 ay kompresyon çorabı giyilmesi gerekmektedir. Hastanede kalış - 4-6 saat. Ameliyat sonrası uzun dönemde gerekirse köpük skleroterapi yapılır.

Hangi tedavinin sizin için doğru olduğunu yalnızca bir flebolog belirler

Bazı hastalar varislerin cerrahi tedavisine olumsuz bakmaktadır. Ameliyattan sonra hastalığın tekrarlaması hakkında çeşitli argümanlar sunulmaktadır. Aslında, yüksek kaliteli cerrahi tedavi ile, hastanın genetik özelliklerinden dolayı varislerin kaçınılmaz nüksleri, vakaların en fazla %5-7'sinde meydana gelir. Ancak istatistiklere göre, hastaların konuştuğu da dahil olmak üzere tekrarlayan varis belirtileri vakaların% 50'sine ulaşıyor. Ne yazık ki, oluşumlarının nedeni operasyon sırasındaki teknik hatalar olabilir. Bu nedenle ameliyat eden cerrahın ve ameliyatta uzmanlaşmış kliniğin seçimine karşı sorumlu bir tavır almak gerekir. Ayrıca apandisit gibi varisli damarları tamamen iyileştirmenin imkansız olduğunu da unutmamalısınız! Bunun nedeni, neovaskülogenez sürecinin, yani. yeni damarların ortaya çıkması ve büyümesi süreklidir. Ancak zaten çıkarılmış olan büyük safen damarı tekrar büyüyemez, sadece yeni oluşan yan damarlar ortaya çıkar.

Damar ameliyatı sonrası rehabilitasyon

Cerrahi manipülasyonlardan sonraki rehabilitasyon süreci oldukça basittir ve iki ay boyunca flebotonik ilaçlar alarak kompresyon çorapları giymekten oluşur.

Ameliyattan 1-4 saat sonra ayağa kalkıp yürümelerine izin verilir. Basınçlı trikoların duş almak dışında 2-3 gün çıkarılmaması önerilir. Klasik bir flebektomi operasyonu yapılmışsa, pansumanlar gün aşırı yapılır, kesi bölgesinde yara izi oluşana kadar 7 gün boyunca duş yasaktır. Diğer durumlarda, duş almak için herhangi bir kontrendikasyon yoktur.

Manipülasyondan sonra 3 ay saunaya gitmeniz veya güneşlenmeniz önerilmez. 1-2 ay boyunca güç yüklerine izin verilmez. Ameliyattan 2 hafta sonra koşmak, yürümek, bisiklete binmek, yüzmek mümkündür. Su sporları dışındaki tüm sporlar yalnızca kompresyon çorabı giyildiğinde yapılmalıdır.

Sıkıştırma forması - özel dikkat gösterin

Eskiden bandaj yardımı ile yapılan elastik kompresyon ve şimdi kompresyon çorapları, varisli damarların tedavisi ve önlenmesinin ana yöntemi olarak kabul edilir. Bunu unutma! Hiçbir merhem, kompres, homeopatik ilaç, iyi bilinen üreticilerin iyi seçilmiş bir sıkıştırma çorapları dışında, varisli damarların komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olmaz.
Bu nedenle, İsviçre kompresyon çoraplarını öneriyoruz. Sıkıştırma çoraplarının 150 yıl önce icat edildiği bu ülkedeydi. Sadece yüksek kaliteli jarse, uzuvun farklı kısımlarına belirli bir baskı uygulamanıza izin verir: ayak bileği bölgesinde maksimum, kalça bölgesinde - minimum. Aynı zamanda, ünlü markaların trikoları dayanıklıdır ve sürekli kullanımda bir çift çorabın tedavi edici ve koruyucu etkisi vardır.
altı aydan bir yıla kadar sürer.

Tekrar özetleyelim

Varisli damarlardan korkmanıza gerek yok! Modern tedavi yöntemleri en aza indirilir, ağrısız ve tüm manipülasyonlardan sonra hızlı bir iyileşme gerçekleşir. Daha önce flebektomiden sonra hastanede yatan hastanın üç gün yataktan çıkmasına izin verilmedi ve ameliyattan sadece 7-8 gün sonra taburcu edildiyse, şimdi hasta birkaç saat sonra kalkar ve eve aynı şekilde gider. gün.

Tromboflebit, tromboz ve trofik ülserler gibi kronik venöz yetmezliğin daha sonraki komplikasyonlarını tedavi etmekten daha erken varisli damarların ilk belirtilerinden kurtulmak daha iyidir.

Başka bir öneri: 6-12 ayda bir flebologunuza ziyaretler planlayın. Bu, hem varisli damarların komplikasyonlarını ve nüksetmesini dışlamak hem de örümcek damarlarının kozmetik amaçlı skleroterapisini yapmak için gereklidir.