Alt ekstremitelerin varisli damarları hakkında mevcut

bacaklarda varisli damarlar

İstatistiklere göre dünyada çalışma çağındaki kadınların %26-28'i ve erkeklerin %10-20'si varisli damarlardan muzdariptir.

Varisli damarların önlenmesi

Varisli damarların nedenlerine dayanarak, önlenmesinin açık ve mantıklı önlemleri haline gelir.

Rahat mobilyalar

Koltuktan uyluğun arkasındaki baskıyı ortadan kaldırır ve ayrıca göğüs diyaframının oturma pozisyonunda serbest solunum hareketi için koşullar yaratır.

Göğüs diyaframının etkin çalışması

Venöz kan için bu ana "pompa" duruşunuza bağlıdır. Ayakta ve daha da önemlisi oturma pozisyonunda doğru duruş - bilgisayarda, arabada ve sandalyede dinlenirken.

Genellikle eğilirseniz, önce düzeltmenize yardımcı olmanız gerekir. Osteopati bu görevle etkili bir şekilde başa çıkacaktır. Osteopatik doktor, vücutta "gizli" olan sarkmanızın nedenlerini bulacak ve ortadan kaldıracaktır. Osteopatik tedavinin seyri sonucunda sırtınız çok daha düz olacak, omuzlarınız düzleşecek ve vücudunuz sanki sırtınızdan ağır bir sırt çantası çıkarılmış gibi hissedecektir.

"Sıradan" mobilyalarda kambur oturmanız gerekir. Ve doğru ayarlanmış, size uygun ergonomik mobilyalarda dik oturmak kolay ve rahattır. Bir bilgisayarda çalışmak, bir masada oturmak ve ders çalışmak için ergonomik mobilyalar, iyi bir duruş ve dolayısıyla alt ekstremitelerden ve pelvik organlardan etkili venöz çıkış için bir ön koşuldur. Osteopatinin etkisini pekiştirmek için özel jimnastik yardımcı olacaktır - vücudunuzu "yeniden programlamak" için zor olmayan, ancak etkili bir egzersiz kompleksi. Bu, bir eğitmenle doğru tekniği uygulamayı (bireysel dersin süresi bir saattir) ve akşamları evde tam anlamıyla on beş dakika kendi kendine çalışmayı gerektirecektir. Ücretsiz nefes alma, dahil. diyaframın çalışmasına genellikle yanlış seçilmiş bir sütyen tarafından müdahale edilir. Deneyimlerimiz, kadınların %40'a kadarının çok sıkı sutyenler giydiğini ve bu da onların sırt, boyun ve omuz kaslarını sarkmalarına ve aşırı esnetmelerine neden olduğunu gösteriyor. Sürekli gergin kaslar, omurga üzerindeki yükü artırarak erken aşınmasına katkıda bulunur ve intervertebral fıtıkların büyümesini hızlandırır.

Duruşu düzeltmeye ve özel korse giymeye alışmaya yardımcı olur. Bazı durumlarda bel korsesi yeterlidir. Bazen göğüs-bel korsesi gerekir. Uzmanlarımız sizin için en uygun seçeneği seçmenize yardımcı olacaktır. Yüksek kaliteli bir korse sadece kasları zayıflatmakla kalmaz, aynı zamanda onları işe uygun şekilde dahil etmeye de yardımcı olur.

eğer spor yapıyorsan

Fiziksel aktivite ile damarlar artan stres yaşar. Varisli damarlara kalıtsal bir yatkınlığınız varsa, yoğun fiziksel aktivite ergenlik döneminde bile varislere neden olabilir. Önleme için: Fiziksel aktivite sırasında özel jarse giyilmesi tavsiye edilir. Profesyonel sporlarla uğraşıyorsanız, kan damarlarınızda sadece artış değil, aynı zamanda aşırı derecede yüksek stres olduğu anlamına gelir. Bu durumda, varisli damarların önlenmesi için özellikle ciddi bir tutum gereklidir. Özellikle bu vesileyle, profesyonel sporcular tarafından hem antrenmanlarda hem de yarışmalarda kullanılan bir dizi spor forması geliştirilmiştir.

Ayakta çalışıyorsanız.

Sürekli ayakta çalışmak son derece zararlıdır, bu nedenle bu tür işler "zor" kategorisine girer.

 1. Çözüm 1 - Çalışma zamanının bir kısmını oturarak geçirebilmek.
 2. 2. Çözüm - ayakta çalışırken, bir veya diğer bacağınızı yaklaşık 20 cm yüksekliğinde bir bankın (basamak) üzerine koyun.
 3. 3. Çözüm - varisli damarlarınız yoksa kompresyon çorabı (en azından golf) kullanın. Ve varisli damarların ilk belirtilerine sahipseniz, birinci sıkıştırma sınıfı.

Düz ayaklı

Ayağınıza doğal pozisyonunu vermek önemlidir. Ortopedik tabanlık bunun için tasarlanmıştır. Ayak yüksek bir taban ile karakterize edilirse, bireysel tabanlık yapmak gerekir. Ekspres üretim sadece 10 dakika sürecek ve ayağın şeklini tam olarak takip eden tabanlık hazır olacaktır. Bu tür tabanlıklarda yürümek ve duruşunuzu korumak çok daha kolaydır. Yürüyüş daha kolay olacak ve venöz dönüş gözle görülür şekilde iyileşecektir. 6. Kalıtım. Dedikleri gibi anne baba seçilmez. . . Ancak anne babanızda varis varsa üzülmeyin! Kalıtım sadece bir yatkınlıktır, başka bir şey değildir. Kendini gösterip göstermemesi koşullara bağlıdır. Bu da varislerin önlenmesi tamamen bizim elimizde demektir.

Varis tedavisi

Cerrahi.

Bazı durumlarda damarların cerrahi, skleroterapi veya lazer ile alınması gerekir. Ancak, "kesmeden" önce "yedi kez ölçmeye" değer. Bilinçli bir karar vermek için aşağıdakileri bilmek önemlidir.

Varisli damarların nedenleri vardır. Ve yok edilmezlerse, varislerin alınmasından sonra, diğerleri sağlam iken acı çekebilir. Dış damarlar, derin tromboz durumunda bir uzvunu kurtarabilecek alternatif bir çıkış yoludur. Derin damarlar tromboze olursa ve yüzeysel olanlar olmayacaksa, "güzellik fedakarlık gerektirir" atasözünde olduğu gibi ortaya çıkabilir. Bu nedenle, ana yüzeysel damarlar (büyük ve küçük safen damarlar) sadece çok güzel değil, ancak oldukça geçilebilir ise, alt ekstremiteyi böyle bir riske maruz bırakarak onları çıkarmaya değip değmeyeceğini dikkatlice düşünün. Damarların çıkarılmasından sonra, yöntem ne olursa olsun, damarların geçtiği yerde cilt altı dokusunda iz oluşur. Sonuç olarak, orada doku sıkılığı meydana gelir, vücudun genel dengesini bozar ve yavaş yavaş vücudun farklı bölgelerinde "beklenmedik bir şekilde" ortaya çıkan çeşitli hastalıklara yol açar - hemen değil, çoğu zaman ameliyattan aylar hatta yıllar sonra.

Varisli damarlar çok gelişmiş değilse ve damarlar açıksa konservatif tedaviyi deneyin.

Osteopati, varisli damarların önemli nedenlerinden birkaçını etkileyebilir.

Diyafram solunumunu normalleştirin - venöz kanı dışarı pompalayan "pompayı" "düzeltin", bazen şiddetli gerilmenin bir sonucu olarak, uzun süreli iltihaplanması nedeniyle sıkıştırılan ve normal beslenmeden yoksun kalan venöz duvara kılcal kan akışını iyileştirin. sabit, uzun yıllar.

Veni lezyon bölgesinin üzerinde sıkıştıran fasyanın gerginliğini ortaya çıkarın ve ortadan kaldırın. Bunu yapmak için, bir osteopatik doktor, vücut dokularının gerginliğinin yayıldığı alanın doğru teşhisinde ifade edilen özellikle yüksek bir beceri gerektirir.

Vücudun dengesini eski haline getirmek, böylece etkilenen uzuvdaki yükü azaltmak - varisli damarların nedeninin vücutta bir dengesizlik olması durumunda, desteğin esas olarak bir bacağa transferine yol açar.

ortopedik tabanlık

 1. Ayağın "pompalama" işlevini geliştirir;
 2. Alt ekstremite dokularının interpozisyonunu normalleştirin - uyluğun iç tarafının dokularını dışa göre kaldırın;
 3. Bacaklardaki gerginliği gidererek yürüyüşü kolaylaştırır.

Jimnastikçi

 1. Osteopatik tedavinin etkisini güçlendirir;
 2. Diyaframı çalışmaya "dönüştürmeye" yardımcı olur;
 3. Duruşun iyileştirilmesine yardımcı olur;
 4. Gündüz antrenmanlarından sonra akşamları kaslarınızı nasıl gevşeteceğinizi öğretir.

"Ritmik" masaj

 1. Şişmeyi azaltır, sıvı akışını iyileştirir;
 2. Dokuların "canlılığını" arttırır;
 3. Doku gerginliğini gidermeye yardımcı olur;
 4. Vücudun genel uyumuna katkıda bulunur.