Varisli damarlar (varisli damarlar)

Bacaklarda varisli damarlar

Varis ya da daha doğrusu varis sadece toplardamar sistemini etkileyen bir hastalıktır. Birçok kişi tarafından seçici bir ayak hastalığı olarak kabul edilir.

Ancak varisli damarlar sadece alt ekstremitelerde bulunmaz, aynı zamanda küçük pelviste de olur. Ayrıca hemoroid, varikosel (genişlemiş testis damarları) olarak kendini gösterir veya çeşitli jinekolojik rahatsızlıklar olarak kendini gizler. Karaciğer sirozu olan yemek borusunun varisli damarları hastalara çok fazla sorun çıkarır.Varisli damarların nedenleri

Toplardamar sisteminin görevi, dokular faydalı maddeler kullandıktan sonra kanın kalbe ulaşmasını ve kalbin oksijeni akciğerlere göndermesini sağlamaktır. Çıkış sabittir. Diyaframın ve kalbin bazı bölümlerinin oluşturduğu negatif basınç damarlara yardımcı olur. Bir kişi zamanın çoğunu dik durumda geçirdiğinden, damarlar yerçekimi kuvvetini aşmalı, kan durgunluğunu önlemelidir. Bunun için kaslı bir çerçeveye ve iç kabukta valflere sahiptirler.

Varisli damarlar venöz yetmezliğin sonucudur. Duvar yapısının ihlali, elastikiyet kaybına, ton azalmasına yol açar. Sarkık kapakçıklar kanı tutamaz, vücudun uzak bölgelerinde aşırı birikme (birikme) meydana gelir.

Kan akış hızının yavaşlaması nedeniyle, trombositlerin yapıştırılması ve kan pıhtılarının oluşumu için uygun koşullar yaratılır. Durum tehlikeli hale gelir, çünkü bir kan pıhtısı her an kopabilir ve önemli bir kan damarına girerek doku nekrozuna neden olabilir.

Diğer bir komplikasyon, zayıflamış venöz duvarda (flebit) enfeksiyon gelişmesidir. Bu daha da olumsuz belirtilere yol açar.

Her beşinci kadında ve her onuncu erkekte bir varis belirtileri bulunur.

Hastalığın nedenleri geleneksel olarak birincil ve ikincil varisli damarlara ayrılır.

 • Birincil lezyon, damar duvarının yapısındaki anormallikler ile ilişkilidir.
 • Sekonder ile valf aparatında değişiklikler meydana gelir.

Bu şu durumlarda oluşur:

 • duvar esnekliği veya sentezi için bileşenler sağlayan vücutta kollajen eksikliği ile ilişkili kalıtsal yatkınlık;
 • hormonal ilaçların uzun süreli kullanımından kaynaklanan endokrin bozuklukları (doğum kontrol hapları, steroid ilaçlar);
 • ağır fiziksel efor;
 • zorla uzun süreli çalışma pozisyonu;
 • sedanter yaşam tarzı;
 • gebelik;
 • sigara içmek;
 • bacak yaralanmaları.

Hastalığa katkıda bulunan listelenen faktörleri dikkate alarak, yaşı ne olursa olsun gelecekteki varisli hastaları içerecek risk grubunu belirlemek mümkündür:

 • ayakları üzerinde uzun süre kalmayı gerektiren meslekler (satışçılar, öğretmenler, kuaförler);
 • vücudun hareketsiz konumu (ulaşım sürücüleri, bilgisayarda oturan) - bacaklarda ve küçük pelviste durgunluk oluşur;
 • yüksek topuklu ayakkabı giyme alışkanlığı - vücut ağırlığını yeniden dağıtır ve kan damarlarındaki yükü arttırır;
 • sporcular - halter, vücut geliştirme, güreş, tenis bacaklarda büyük gerginliğe neden olur;
 • dar iç çamaşırı giyen insanlar, elastik bantlı çoraplar, kemer, kemer - herhangi bir daralma kan çıkışını geciktirmeye yardımcı olur;
 • uzun süre "bağdaş kurarak" oturma alışkanlığı, alt bacağın yüzeysel damarlarını bloke eder, durgunluğa katkıda bulunur;
 • alkollü içecekler ve kahve tutkusu - sırasıyla vücudun dehidrasyonuna neden olur, kan damarlardan akışı kalınlaştırır ve yavaşlatır.

Hastalığın belirtileri

Varisli damarlarda, periferik dokularda kan dolaşımı için en "dezavantajlı" koşullar yaratılır. Bu nedenle, bacaklardaki varisli damarlar, hastalığın en yaygın belirtisidir.

 • Bacaklarda ağrı ve yorgunluk, iş gününün sonlarına doğru ortaya çıkar.
 • Yanma hissi.
 • Yürürken veya geceleri konvülsiyonlar.
 • Akşamları ayakların şişmesi, hastalar normal ayakkabılarının sıkılığına dikkat eder.
 • Bacaklarda "vasküler örümceklerin" görünümü.
 • Ayak ve bacak derisinin koyulaşması ve kuruluğu.
 • Ayaklarda trofik ülserler.
Bacaklarda görülen varis belirtileri

Yukarıda listelenen işaretler yıllar içinde kademeli olarak gelişir.

"Görünür" semptomların ortaya çıkması, ilerleyici bir vasküler lezyonu gösterir.

tedavi

Varis tedavisi hastayı hastalıktan kurtaramaz, ancak ciddi komplikasyonları önlemeye yardımcı olur ve hastalığın daha da gelişmesini yavaşlatır.

Hangi alışkanlıklardan kurtulmanız gerekecek?

Varis tedavisinde kendinize şu soruyu sorun: "Normal yaşamınızda neleri değiştirmelisiniz? "Aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır:

 • hamamı, buhar odasını ziyaret etmeyi bırakın, sıcak banyolar sizin için kontrendikedir;
 • Alkol ve bira kullanımını sınırlayın;
 • yavaş yavaş sigarayı bırakın;
 • otururken duruşunuzu kontrol edin, bacaklarınızı geçmeyin;
 • kemerler, kemerler ve özel iç çamaşırlarla tüm çekmeyi durdurun;
 • fazla kilolardan kurtulun;
 • dar ayakkabılar ve yüksek topuklu ayakkabılar giymeyin;
 • Duştan sonra, gece evde dinlenirken ayaklarınızı soğuk suyla durulamayı alışkanlık haline getirin, ayaklarınızı bir yastığa atın.

motor modu

Risk faktörleri göz önüne alındığında, "tehlikeli" mesleklerden kişilerin ayak masajı ile mola vermeleri gerekir: sürücüler arabadan yürümek için iner, kuaförler bir sandalyeye oturur ve bacaklara aşağıdan yukarıya hafif okşayarak masaj yapar. hareketler.

Mümkün olduğunca yürümeniz gerekiyor, bacak kaslarının çalışması kanın çıkışını teşvik ediyor.

Sabah egzersizleri sırt üstü yatarken bacaklarınızı kaldırarak, ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekerek ve ayak kemerini sıkarak egzersizleri içermelidir.

Spordan yüzmeye, bisiklete binmeye gitmeniz önerilir.

Diyet

Varisli damarlar için ürün seçimi, sıvıyı tutan baharatlı ve tuzlu yiyecekleri sınırlayarak kan damarlarının duvarlarını güçlendirme ihtiyacı ile ilişkilidir.

Herhangi bir biçimde yağlı etleri, acı baharatları, füme etleri, tereyağı, peynir, mayonez, tatlılar, gazlı içecekleri sınırlandırmalısınız.

Günlük diyetinize sebze ve meyveler, tahıllar, süt ürünleri, yeşil veya bitki çayı, bitkisel yağ, soğan ve sarımsak ekleyin.

muhafazakar ilaçlar

Venöz kan akışını desteklemek için bacakların ayak parmaklarından uyluğun ortasına kadar sarılması önerilir. Özel kompresyon çorapları giymek çok daha uygundur. Eczane zincirinde satılırlar ve boyutlandırılırlar. Doktor çorapları seçmenize yardımcı olacaktır.

Reklamı yapılan herhangi bir ilaç, merhem, bir kişi bacaklarda artan yorgunluk fark ettiğinde, yalnızca hastalığın ilk aşamalarında etkisini gösterir. Doktor en modern ve etkili ilaçlar hakkında tavsiyede bulunacaktır. "Görsel" aşamada, kullanımları pratik olarak işe yaramaz.

Uzmanlar flebologlar varisli damarların tedavisi ile ilgilenmektedir. Vakaların yaklaşık %95'inin düşük travmatik yöntemlerle telafi edilebileceğine, sadece %5'inin cerrahi müdahale gerektirdiğine inanıyorlar.

Varis tedavisi için düşük travmatik yöntemler

Bu prosedürler hiç cilt kesisi gerektirmez veya küçük bir kesiyi içerir. Ayakta tedavi bazında yapılırlar ve ağrısızdırlar. Hasta herhangi bir kısıtlama yaşamaz, olağan işini yapabilir.

lazer ablasyon

Lokal anestezi altında, varisli bölgeye dikkatlice bir ışık kılavuzu sokulur, ters hareket sırasında dairesel hareketli bir lazer açılır. Prosedür iki saat kadar sürer. Lazer ışını, daha fazla sertleşme ile iç kabuğun yanmasına neden olur. Herhangi bir çaptaki damarları tedavi etmek için kullanılır.

Varisli damarlar için lazer ablasyon

skleroterapi

Hasta, etkilenen damara duvarların çökmesine neden olan bir madde ve ardından skleroz enjekte edilir. Şu anda klinikler vücut için güvenli olan köpük ilaçları kullanıyor. Çapı bir cm'yi geçmeyen kullanılır, işlemden sonra bir saat yürümesi önerilir. Bir ay daha varis çorabı giymeniz gerekiyor.

mikroflebektomi

Lokal anesteziden sonra küçük bir cilt kesisi yapılır (birkaç mm'den fazla değil), hastalıklı damar özel bir kanca ile yakalanır, dışarı çıkarılır ve çıkarılır. Herhangi bir boyuttaki gemiler bu şekilde çıkarılabilir. İşlemden sonraki birkaç gün boyunca kesi yerinde morluklar farkedilir olacaktır. Küçük bir yara izi oluşacaktır. Yaklaşık 10 gün kompresyon çorabı giyilmesi gerekmektedir.

Radyofrekans ablasyonu

Yöntem lazer yöntemine benzer, ancak burada varis bölgesine mikrodalga radyo frekans etkili bir kateter yerleştirilir. Yanıklara neden olmadığına ve çevre dokular için güvenli olduğuna inanılmaktadır. Yarım saat maruz kaldıktan sonra, damarın lümenini "kapatır". Bir hafta sonra spora girmesine izin verilir.

Ameliyat

Genişlemiş bir damarı veya bütün bir demeti çıkarmak için yapılan operasyona flebektomi denir. Uygulanması hastaneye yatmayı gerektirir. Genel anestezi kullanılır. İki cilt kesisi yapılır (kasık ve diz altında). Yüzey dalları bağlanır. Tüm damar çıkarılır ve eksize edilir. Ameliyattan sonra hasta yaklaşık bir hafta hastanede izlenmelidir. Postoperatif sütürlerin durumu izlenir, trombüs oluşumunu önlemek için kanın pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlar reçete edilir. Dikişler 7 ila 10 gün sonra alınır.

Flebektomiye kontrendikasyonlar:

 • yüzeysel ve derin damarlara eşzamanlı hasar;
 • 75 yaş üstü;
 • ameliyat yerinde çeşitli cilt hastalıkları;
 • onkolojik hastalıklar;
 • gebelik;
 • alt ekstremite damarlarının aterosklerozu;
 • şiddetli diyabet formu.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Geleneksel yöntemler, hastalığın erken evrelerinde ilaçlarla birlikte en iyi şekilde kullanılır.

Hirudoterapi (sülük kullanarak) eski ve kanıtlanmış bir yöntemdir. Sülüklerin kana salgıladığı enzim iltihabı hafifletmeye yardımcı olur, kan damarlarının duvarlarını sıkılaştırır.

Bitkisel kaynatma ve tentürlerin, varisli damarlar bölgesinde kompres şeklinde kullanılması tavsiye edilir. Bunu yapmak için kullanın: papatya çiçeği, nergis, St. John's wort, civanperçemi, pelin yaprağı, at kestanesi, dulavratotu. İçerisinde ceviz ve sarımsak kullanılması tavsiye edilir.

Varis tedavisi seçimi deneyimli bir cerrahın işidir. Bir doktora zamanında erişim ve tavsiyelerin uygulanması, hastalığın ciddi sonuçlarını önleyecektir.