Varisli damarlar: etkili alternatif tedavi yöntemleri

Varis tedavisi için halk ilaçları merhemler, kompresler, harici kullanım için uygulamalar ve karışımların yanı sıra oral uygulama için infüzyonlar ve kaynatmalar kullanılabilir. Her durumda, varisli damarlar için halk tedavisinin temel amacı kan dolaşımını iyileştirmektir.

Varisli damarlar da dahil olmak üzere herhangi bir hastalığın tedavisi için sentetik ilaçların kullanılması her zaman bazı hoş olmayan sonuçlara yol açar. Ancak, halk ilaçları ile varis tedavisi, % 100 güvensiz ise, geleneksel tıbbın yan etkileri, ilaçların olumsuz etkisinden önemli ölçüde daha düşüktür.

Ve alternatif tedavinin maliyeti birkaç kat daha azdır. Bu nedenle, günümüzde varis tedavisi için halk ilaçları alaka düzeyini kaybetmemiştir ve insanlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Varis tedavisi için halk ilaçları merhemler, kompresler, harici kullanım için uygulamalar ve karışımların yanı sıra oral uygulama için infüzyonlar ve kaynatmalar kullanılabilir. Her durumda, varisli damarlar için halk tedavisinin temel amacı kan dolaşımını iyileştirmektir.

Böyle bir tedavinin, hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında (damar ağının ortaya çıkması ve bacaklarda ağırlık hissi) en etkili olacağı ve sadece cerrahi müdahalenin mümkün olduğu ileri vakalarda en az etkili olacağı anlaşılmalıdır. Yardım. Bu nedenle, sağlığınızı izlemek ve ilk belirtilerde şüphelerinizi doğrulamak için bir doktora danışmanız gerekir.

Varisli damarlara yol açan tıkanıklık, genellikle ilk önce alt ekstremiteleri etkiler, bu nedenle nüfus arasında en çok talep edilen varisli damarlar için halk ilaçları tarifleridir. Geleneksel tıbbın temel tariflerine daha yakından bakalım.

Varisli damarlar: varisli damarlar için merhemler için eski tarifler

Varisli damarlar için tüm halk merhemleri, yüksek araşidonik asit içeriği nedeniyle daha çok zeytinyağı olmak üzere bitkisel yağ bazında hazırlanır. Karışımı daha kalın hale getirmek için eski tarifler, merheme erimiş hayvansal yağ eklenmesini önerir.

Merhem tabanı ile ilgili olan ve kan damarlarının duvarlarını tonlamak ve güçlendirmek için, varisli damarlar için halk (büyükannenin) tarifleri, aşağıdaki gibi şifalı bitkilerin kullanılmasını önerir:

 • at kestanesi;
 • Kalanchoe;
 • adaçayı;
 • Beyaz söğüt kabuğu;
 • ahşap biti;
 • kırlangıçotu;
 • lahana.

Bu tür karışımları hazırlama süreci oldukça basittir. At kestanesi merhemi şu şekilde hazırlanır: 6 adet kuru kestane bir kahve değirmeni içinde un haline getirilir, 2 yemek kaşığı ilave edilir. ben. ezilmiş kestane çiçekleri, hepsini 300 ml yağ ile karıştırın ve bir su banyosunda yaklaşık bir saat ısıtın.

Elde edilen karışım demlenir, süzülür, sıkılır ve tortusu alınır, ardından hayvansal yağ eklenir ve iyice karıştırılır.

Varisli damarlar: varisli damarlar için tentürler

Daha az popüler olan, varisli damarlar için, pişirmesi çok daha kolay, ancak çok daha uzun olan çeşitli infüzyonlardır. Tüm infüzyonlar votka bazlıdır, bu nedenle bacaklarda hasarlı cilt bölgeleri varsa, bu tür tedavi yöntemlerinden kaçınmalısınız.

En etkili Kalanchoe tentürü, beyaz akasya veya karakafes genellikle 1: 1 oranında eklenir. Bu tür infüzyonlar şu şekilde hazırlanır: şifalı bir bitkinin yaprakları ince kıyılır, bir kavanoza dökülür, votka ile dökülür ve karanlık bir yerde 10-14 gün dinlenmeye bırakılır.

Bitmiş infüzyonun günde iki kez 3 ay boyunca ayaktan dizine kadar bacakların derisine sürülmesi gerekecektir.

Varisli damarlar: 1 numaralı çare olarak varisli damarlar için elma sirkesi

Varisli damarların sirke ile tedavisi, hastalıkla baş etmenin oldukça popüler ve etkili bir yöntemidir. Elma sirkesi, kan damarları için gerekli 20'den fazla mineral ve eser elementin yanı sıra düzenli kullanımıyla aşağıdakileri elde etmeyi mümkün kılan C, A, B vitaminlerini içerdiğinden varisli damarlara yardımcı olur:

 • artan cilt tonu;
 • kan damarlarının duvarlarını güçlendirmek;
 • ödemin çıkarılması;
 • kan dolaşımını iyileştirmek.

Bununla birlikte, tüm bunlar, yalnızca bu tür sirke üreticilerinin yaptığı gibi, kabuktan değil, taze sıkılmış meyve suyundan yapılan doğal bir ürün kullanıldığında elde edilebilir.

Varisli damarlar: Varisli damarları tedavi etmek için hangi yağlar kullanılır?

Kremler, infüzyonlar ve sirkenin yanı sıra çeşitli uçucu yağlar da yaygın olarak kullanılmaktadır. Varisli damarlar için yağlar en sık kullanılır: hint, çörek otu, sandal ağacı, sarımsak, keten ve diğerleri.

Varisli damarlara karşı uçucu yağlar genellikle 2 şekilde kullanılır:

 1. Akşamları günlük alınması gereken bir ılık su banyosuna birkaç damla 2-3 farklı yağ ekleyin.
 2. Masaj kremine veya masaj yağına eklenirler ve ayak bileklerinden uyluklara kadar hafif hareketlerle etkilenen damarları olan bölgelere sürülürler.

Bu yağ kullanımı, yalnızca kan damarlarının duvarlarını güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda alt ekstremitelerdeki şişliği de giderir.

Varisli damarlar için apiterapi, propolis, arı kurdu ve bal

Varisli damarların arılar tarafından tedavisi uzun bir geçmişe sahiptir ve zehir, podmore, propolis veya bal gibi çeşitli arıcılık ürünlerinin bileşimini ve faydalarını ayrıntılı olarak analiz ederseniz şaşırtıcı değildir. Bu tariflerin tümü yeterince iyi ve etkilidir, ancak şehir sakinleri için her zaman mevcut değildir.

Onu elde etmenin en kolay yolu baldır. Varisli damarların balla tedavisi şu şekildedir: kanvasa bir kat bal sürülür ve iltihaplı damarlara uygulanır, üstüne plastik bir sargı ile sarılır ve bir bandajla sabitlenir.

Böyle bir tedavinin ilk gününde, kompres 2 saat, ikinci gün - 3, üçüncü - 4 saat boyunca bacakta tutulur ve daha sonra ballı kompres gece boyunca bırakılır. Bal tedavisinin seyrinin süresi genellikle 2-3 haftadır.

Domates varisli damarlara yardımcı olur mu?

Varis tedavisi için domates kullanılmaz, sadece olgunlaşmamış yeşil olanlar kullanılır.

Yeşil domates ile varis tedavisi oldukça basittir ve aşağıdakilerden oluşur: domates ikiye kesilir, 1 yarısı etli damara posa ile uygulanır ve yanma hissi hissedene kadar tutulur. Domates alınır ve cilt bölgesi soğuk su ile yıkanır. Bundan sonra, domatesin ikinci yarısı bacağa uygulanır ve bu 4 kez tekrarlanır.

Yeşil domatesin varislere karşı günlük kullanımı ile 3 hafta boyunca venöz düğümlerde solgunluk ve yumuşama fark edebilirsiniz.

Varisli damarlar: varisli damarların hindistan cevizi ile tedavisi

Küçük hindistan cevizi, kan dolaşımını uyarma ve damar iltihabını hafifletme özelliğinden dolayı varisli damarlar için kullanılır. Hindistan cevizinden şu şekilde bir ilaç hazırlanır: Bütün fındıklar bir kahve değirmeni içinde rendelenir veya öğütülür, 1/3 çay kaşığı toz bir bardak kaynar su ile dökülür, oda sıcaklığına soğutulur, bir kaşık bal eklenir ve ısrar edilir. 20 dakika daha.

Bu suyu sabah kahvaltıdan önce içmelisiniz. Tozun her gün taze bir kısmının hazırlanması önemlidir. Aksi takdirde, uçucu yağlar yıpranacak ve içecek tıbbi özelliklerini kaybedecektir.

Hindistan cevizi kullanan başka bir tarif var: 200 gram rendelenmiş ceviz bir litre votka ile dökülür ve 10 gün demlenir, ardından günde üç kez, üç ay boyunca 20 damla alınır.

Lahana varisli damarlara yardımcı olacaktır

Eski zamanlardan beri doktorlar, iltihabı hafifletmek için varisli damarlar için lahana yaprakları kullandılar. Beyaz lahana yapraklarında ne kadar vitamin ve mineral bulunduğuna bakarsanız bu şaşırtıcı değildir. Lahana yaprakları varis tedavisinde kompres şeklinde kullanılır.

Sıkıştırma şu şekilde yapılır: lahana yaprağı bir oklava ile açılır veya dövülür, daha sonra bir tarafına bitkisel yağ sürülür ve iltihaplı damara uygulanır, lahana yaprağı bir bandajla üstüne sabitlenir ve bırakılır. bir gün için. Ertesi gün işlem tekrarlanır ve bu 30 defa yapılır.

Varisli damarlar için zencefil

varis tedavisi için zencefil

Varisli damarlar için zencefil dahili veya harici olarak kullanılabilir. Bu nedenle zencefil çayı sadece damarların iltihaplanmasını önlemek için değil, aynı zamanda hastalığı tezahürünün herhangi bir aşamasında tedavi etmek için de iyi bir yoldur.

Böyle bir çayı hazırlamak çok basittir: kökten küçük bir yuvarlak zencefil parçasını kesin, üzerine kaynar su dökün, 15 dakika bekletin.

Kan dolaşımını normalleştirmenin yanı sıra, böyle bir içeceğin metabolizma üzerinde de faydalı bir etkiye sahip olduğuna dikkat edilmelidir, bu nedenle zencefil içmek özellikle aşırı kilo nedeniyle damar problemleri olanlar için faydalıdır.

Zencefil kompresi şu şekilde yapılır: kök ince bir şekilde ovulur, balla karıştırılır ve 3-4 saat iltihaplı damara uygulanır. Etkiyi arttırmak için bacaklarınızı sıcak bir şeye sarmanız önerilir.

Varisli damarlı kartopunun faydalı özellikleri

Zencefil gibi, varisli kartopu ya kompres olarak ya da müstahkem bir içecek olarak kullanılabilir. İlk durumda, hastanın taze kartopu meyveleri alması, yulaf ezmesi haline getirmesi, karışımı bir beze koyması, iltihaplı bir damarla cilt bölgesine tutturması ve bir bandajla sabitlemesi gerekecektir.

Bu kompres en iyi yatmadan önce yapılır ve gece boyunca bırakılır.

Güçlendirilmiş kartopu içeceği, özünde, 2 yemek kaşığı oranında balla karıştırılmış bir meyve suyudur. ben. 500 ml meyve suyu için bal. 2 yemek kaşığı içilmelidir. ben. Bir buçuk ay boyunca günde 4 kez.

Varisli damarlı balkabağının etkisi

Herkes balkabağının birçok vitamin ve mineral içeren son derece sağlıklı bir ürün olduğunu bilir. Varisli damarların tedavisi için, daha önce tohumlardan arındırılmış iç hamur kullanılır.

Bu posa ile, sorunlu damarları olan uzuvları tamamen ovmalı, ılık bir şeyle sarmalı ve gece boyunca bırakmalısınız. Kalan yulaf ezmesi buzdolabında saklanabilir.

Kabak kompreslerinin etkisi çok hafif olduğu için bu tedaviye sabırlı olun.

varisli adem elması

Adem elması varis tedavisi için

Adem'in elması varis tedavisi için bir merhem şeklinde kullanılır, aşağıdaki gibi hazırlanır: 15 mm kalınlığında bir domuz yağı tabakası ile doldurulan bir cam kavanoz alınır, daha sonra domuz yağı üstüne maklyura'nın (Adem elması) meyveleri, 10 mm'lik bir tabaka ile dilimler halinde kesilir, ardından tekrar bir domuz yağı tabakası ve bu şekilde, kavanoz dolmayacak kadar.

Bu durumda, son katın domuz yağı olması önemlidir. Kavanoz doldurulduktan sonra, bir gün boyunca bir buhar banyosuna veya düşük ısıdaki bir fırına yerleştirilir (kaynamamalıdır), daha sonra süzülür, soğutulur ve gün boyunca 1-2 kez sorunlu bölgelere sürülür.

Varisli damarlar limondan çok korkar

Varisli damarlar ile limon tedavi amaçlı hem dahili hem de harici olarak anestezik kompres şeklinde kullanılabilir. Böyle bir kompres hazırlamak kolaydır. Bir limon alınır, daireler halinde kesilir, iltihaplı bölgelere sürülür ve bir bandaj veya kompres kağıdı ile sarılır. Limonu 2-3 kez taze ile değiştirerek gün boyunca bir kompres takmak gerekir.

Limon suyu kan damarlarını temizler ve duvarlarının esnekliğini arttırır, bu nedenle bu narenciye, damarlarla ilgili sorunları olan veya görünümlerini önlemek isteyen herkes için diyetinize dahil edilmelidir.

Damar iltihabına karşı en etkili geleneksel ilaçlardan biri şudur: 6 limon kabuğu soyulur ve suyu sıkılır, 5 diş sarımsak ve 3 altın ağız yaprağı doğranır, 2 su bardağı bal eklenir ve her şey iyice karıştırılır. .

Elde edilen karışım cam bir kapta karanlık bir yerde 1 hafta demlenmeye bırakılır. Bu ilaç 4 çay kaşığı için kullanılır. bir ay boyunca günde bir kez.

Patates ile varis tedavisi

Varisli damarlar için patatesler, bu bitkinin yumrularından yapılan kompresler şeklinde kullanılır.

Birkaç patates yumrusu alınır, yıkanır ve soyulur, ardından rendelenmeli ve iltihaplı damarlara 1 cm'lik bir tabaka ile uygulanmalıdır. Patates tabakasının üstüne, ayrıca patates suyuyla ıslatılmış yaklaşık 8 kat gazlı bez sarılır.

Böyle bir kompres en az 4 saat tutulmalıdır, bunun için taze rendelenmiş ve bayat olmayan patateslerin kullanılması önemlidir.

Varisli damarlar ile Shilajit

varis tedavisi için kompres

Varisli damarlar için Shilajit, tıkanıklığı ve tümörleri çözme özellikleri nedeniyle kullanılır. Mumya merhem, hastalığın gelişiminin erken evrelerinde özellikle iyi yardımcı olur.

Böyle bir merhem şu şekilde oluşturulur: 5 kısım vazelin için 1 kısım Altay reçinesi verilir, tüm bunlar iyice karıştırılır ve iltihaplı damarları olan bölgelere günde üç kez yumuşak ve pürüzsüz hareketlerle ovulur. Merhem kalıntılarını, uygulama anından itibaren en geç bir saat içinde yıkayabilirsiniz.

Ayrıca mumya içeride kullanılabilir: kibrit başı büyüklüğünde bir parça reçine 1 yemek kaşığı ile karıştırılır. ben. bal ve süt ile bir ay boyunca günde iki kez içilir.

Varisli damarlar: Varisli damarlar için balık yağı kullanılır mı?

Balık yağı esas olarak dahili olarak kullanılır, bu da metabolizmayı normalleştirmeye ve kilo vermeye yardımcı olur, damarlardaki tıkanıklığın ana nedenlerinden biri olarak. Bununla birlikte, balık yağının başka kullanımları da vardır.

Balık yağını ve balı 1: 1 oranında alın ve pürüzsüz olana kadar karıştırın. Elde edilen merhem, etkilenen uzuv etrafına sarılmış ve gece boyunca bırakılmış bir keten beze uygulanır.

Varisli damarlar için soğan

Varisli damarlarda en büyük etki ampulün kendisi değil kabuğudur. Varisli damarlardan soğan kabuğu, çeşitli tariflerde yer almaktadır.

2 yemek kaşığı. ben. ezilmiş kabuk 100 ml votka ile dökülür ve 7 gün ısrar edilir, daha sonra tentür süzülür ve yemeklerden 15 dakika önce günde üç kez 20 damla alınır.

2 yemek kaşığı. ben. ezilmiş kabuk 2 bardak kaynar su ile dökülür, 6 saat boyunca bir kapak altında ısrar edilir, süzülür ve bir buçuk hafta boyunca yemeklerden önce günde üç kez çeyrek bardak içilir.

Badyaga varisli damarlarla gerginliği giderir

Badyagi'den gelen losyonlar damarların iltihaplanmasını iyi giderir. Losyon karışımı aşağıdaki gibi hazırlanır: 30 g badyagi yaprağı ve sapını alın, ince doğrayın, bir bardak kaynar su dökün ve yaklaşık 10 dakika kısık ateşte pişirin, sonra rahat bir sıcaklığa soğutun.

Elde edilen et suyunda bez peçeteler nemlendirilir, bacaklarına sarılır, ılık bir havluya sarılır. Bacaklarınızı yüksekte tutun. Kompres 30 dakika sonra çıkarılabilir.

Varisli damarların sarımsak ile tedavisi

Varisli damarlar için sarımsak, aşağıdaki gibi hazırlanan bir kompres şeklinde kullanılması tavsiye edilir: beyaz kabuklu sarımsak alınır ve ezilir, ardından 1: 2 oranında tereyağı eklenir.

Elde edilen merhem, yatmadan önce iltihaplı damarlarla bulaşır ve üstüne kalıcı kağıt veya bandajla sarılır. Sabah, merhem kalıntıları yıkanır. Prosedür birkaç hafta boyunca her gün tekrarlanmalıdır.

Hidrojen peroksit nasıl alınır?

Varisli damarların hidrojen peroksit ile tedavisi 2 şekilde gerçekleşebilir:

 • Ağızdan, 3 yemek kaşığı için 1 damla ile başlayarak. ben. yemeklerden 2 saat sonra günde üç kez su. Her gün tüketilen peroksit konsantrasyonu 1 damla artırılarak günde 10 damlaya getirilir, daha sonra 3 gün ara verilir ve 3 gün sonra 10 damla alınmaya başlanır.
 • % 0. 15'lik bir hidrojen çözeltisi intravenöz olarak enjekte edilir, bu da atomik oksijenin salınmasına izin verir, böylece damarların duvarlarını temizler. Çözeltinin tek bir dozu 250 ml'yi geçmemelidir.

Varisli damarlardan iyot

Varisli damarlar için iyot ağı, soğuk algınlığı için sırtta olduğu gibi uygulanır. Yani bir pamuklu çubuğa %5 iyot solüsyonu sürülür ve varisler boyunca 1 cm aralıklarla düz çizgiler çizilir.

Daha sonra aynı aralıkta dik çizgiler çizilir. Geceleri böyle bir ağ yapmak daha iyidir ve ilk uygulamadan önce alerjik reaksiyonu test etmek gerekir.

Bunu yapmak için, cildin sağlıklı bir bölgesine, çizilmemesi veya ıslatılmaması gereken iyotla nemlendirilmiş bir çubukla küçük bir şerit uygulanır. Bir saat sonra iyot şeridi yıkanır ve kızarıklık yoksa tedaviye başlanır.

Varisli damarlar tuzla tedavi edilebilir mi?

Varisli damarlar için tuz, banyolar veya tuzlu pansumanlar için kullanılır. Deniz tuzu kullanmanın en iyisi olduğuna inanılıyor. Sıvı bir yulaf ezmesi elde etmek için su ile seyreltilir. Bu yulaf ezmesi tuzlu soslar için kullanılır. Varisli damarlar için tuzlu pansumanlar günde birkaç kez değiştirilmeli ve her biri 4 saatten fazla tutulmamalıdır.

Bazı tariflerde, buzdolabında sıfır sıcaklığa kadar soğutulması, sabahları bir kompres yapılması ve tuz ısınana kadar tutulması ve ardından tahriş olmaması için kalıntılarının ciltten çıkarılması önerilir.

Varisli damarların tuzlu pansumanlarla tedavisinin etkisi genellikle işlemin başlangıcından itibaren bir ay içinde ortaya çıkar.

Varisli damarların soda ile tedavisi

Tarife göre, büyük bir kaba ılık su dökülür ve içinde 200 gr kabartma tozu ve 70 gr şap çözülür. Bütün bunlar tamamen eriyene kadar iyice karıştırılır, ardından bacaklar suyla bir kaba konur.

Böyle bir banyonun süresi yaklaşık 15 dakika olmalıdır. Bu tür ayak banyoları ile tedavi süreci epizodiktir: iki hafta boyunca 1'den 2 gün sonra.

Hastalık bacaklara tırmandıysa, sodalı bir banyo kullanabilirsiniz, ancak daha konsantre bir çözelti yapmak buna değmez. Böyle bir banyodan sonra vücut silinmez, havluya sarılır.

Varisli damarlar: Varisli damarlar çamaşır sabunu ile nasıl tedavi edilir?

Varisli damarları tedavi etmek için çamaşır sabunu bile kullanılabilir. Bir kalıp çamaşır sabunu (200 g) alınır ve bir kıyma makinesinden geçirilir, 200 g eski domuz pastırması ve aynı miktarda soğan ve darı eklenir (tercihen oklava ile ovalayın).

Bütün bunlar merhem durumuna karıştırılmalı ve bir gün bırakılmalıdır. Elde edilen merhem geceleri kompres olarak uygulanır, üstüne keten bir peçete ve kompres kağıdı ile sarılır.

Varisli damarlar: Varisli damarlar için hangi kil kullanılır?

Varisli damarların mavi kil ile tedavisi, bu tür kilin etkilenen damarlar üzerinde daha etkili olduğuna inanıldığından, tüm kil türleri arasında en uygun olarak kabul edilir. Varisli damarlar için kil uygulama şeklinde kullanılır.

Uygulama için, varisli damarlar için mavi kil, su ile kalın ekşi krema haline gelinceye kadar seyreltilir, daha sonra 2 cm kalınlığında şişmiş damarları olan cilt bölgelerine uygulanır ve üstüne havlu havlu ile bağlanır.

Böyle bir uygulamanın süresi yaklaşık iki saat olmalıdır, daha sonra kil yıkanabilir. Kil uygulamalarının bir buçuk ay boyunca günlük olarak yapılması tavsiye edilir, daha sonra ayaklarınızı kil solüsyonuna batırılmış ıslak bir havluyla sararak değiştirebilirsiniz.

Varisli damarlar: varisli damarlar için kompresler

Gördüğünüz gibi, varis kompresleri ile tedavi oldukça yaygın bir uygulamadır. Bu durumda, ister lahana yapraklarının uygulanması, isterse yağlı veya alkol bazlı uygulamaların kullanılması olsun, kompreslerin kendileri kuru veya ıslak olabilir. Bu, tedavinin kalitesini etkilemeyecektir. Her şey seçtiğiniz tarife bağlıdır.

Ayrıca kompreslerin kullanım kolaylığı ve kullanımları için tıbbi ürünlerin mevcudiyeti de belirtilmelidir. Sonuçta, varis veya aynı lahana için bir kompres için pancar almakta zor bir şey yoktur.

Ancak bu tür prosedürlerin terapötik etkisi çok büyüktür, çünkü etki doğrudan damarlardaki tıkanıklık bölgesinde gerçekleşir. Ana şey, hastanın alerjik olduğu ürünleri kullanmamaktır.