Varisli damarlarla bacak damarlarından etkili bir şekilde nasıl kurtulur

Alt ekstremitelerin varisli damarları her zaman geri dönüşümlü değildir gastroknemius damarlarının ve vücudun femoral bölgesinin kronik deformasyonu, intravenöz valflerin çalışmasındaki bozulma ile ilişkili, bacak damarlarındaki kan dolaşımından "sorumlu" .

varisli bacak ağrısı

Bildiğiniz gibi, vücuttaki kan dolaşımı iki yönde gerçekleştirilir: kalpten alt ekstremite damarlarına ve tersi, bacakların damarlarından kalbe. Damarların içindeki kapakçıklar sağlıklı durumda olup damar duvarlarını tamamen kapatarak kan akışını kalbe doğru iterler.

Herhangi bir nedenle bir kapak arızası meydana gelirse, kanın bir kısmı ters yöne dönmeden alt ekstremitelerin venöz damarlarına yerleşir.

Bu, bacak damarlarında kanın durgunluğuna, kan damarlarının deformasyonuna ve gerilmesine, duvarlarının inceltilmesine, tek kelimeyle - varisli damarlara yol açar.

Varisli damarlardan kurtulmak mümkün mü? Bu soru binlerce hasta tarafından soruluyor, çünkü bu hastalık ne yazık ki ne gençleri ne yaşlıları, ne daha güçlü seksleri, ne de güzel bayanlar.

Bu materyalde bacaklardaki varislerden nasıl kurtulur, hastalığı yok etmenin hangi yöntemleri vardır, hastalıktan kurtulmanın da bir o kadar etkili olması için hastanın hangi yaşam kurallarına uyması gerektiği konusunu ortaya koymaya çalışacağız ve mümkün olduğunca uzun ömürlüdür.

Alarm hangi durumlarda çalmalıdır?

Herhangi bir hastalık, vücutta her şeyin yolunda olmadığını gösteren ilk "alarm zilleri" ile başlar, patolojik bir süreç başlar. Ve varisli damarlar bir istisna değildir, aşağıdaki semptomların varlığında hemen damar cerrahına gitmeniz gerekir.

 • "Bacaklarda ağırlık" hissi, ağrı, baldır bölgesinde patlama.
 • Bacak derisinin yüzeyinde varis ağlarının görünümü.
 • Geceleri vücut dinlendiğinde ve gevşediğinde konvülsiyonlar.
 • Özellikle akşama doğru alt ekstremitelerin şişmesi. Hasta, daha önce rahat olan ayakkabıların sıkışık hale geldiğini ve rahatsızlığa neden olduğunu pişmanlıkla not eder.
varisli bacaklarda lezyon

Hastalığın başlangıcının nedeni nedir

Çoğu durumda ana neden negatif kalıtımdır, ancak aşağıdaki faktörlerin varlığında varisli damarlar da ortaya çıkabilir:

 1. Diyetteki hatalar, tuzlu, tütsülenmiş, kızarmış yiyeceklerin tercihi, tek kelimeyle, kanın kalınlaşmasına ve kan damarlarının duvarlarında kolesterol birikmesine katkıda bulunan her şey.
 2. Tütün ve alkol bağımlılığı.
 3. Uzun süreli hormon tedavisi - damarlar hormonal bozulmalara karşı çok hassastır.
 4. Rahatsız, aşırı dar giysiler ve ayakkabılar giymek - yüksek topuklu ayakkabılar veya sadece rahatsız edici, sonuncusu rahatsız edici ayakkabılar.
 5. Hamilelik yapmak: burada varisli damarların ortaya çıkması birkaç faktör tarafından tetiklenir - değişen bir hormonal arka plan, aralarında dolaşan kan akışının artması nedeniyle kan damarlarında artan yük ve hamile kadının ağırlığındaki bir artış. alt uzuvlarda ciddi bir yük.
 6. İş ihtiyaçları nedeniyle sürekli ayakta durmak veya oturmak.
 7. Düşük fiziksel aktivite, fiziksel egzersizin ihmali ve temiz havada yürüyüş.
 8. 35 yaş ve üzeri.

Varisli damarlardan sonsuza kadar kurtulmak ve kötü bir rüya gibi hoş olmayan bir rahatsızlığı unutmak mümkün mü? Şanslar var, ancak tedaviye hastalığın ilk belirtilerinde başlanması şartıyla, ilk belirtileri.

Akşam şişmesi, ağrı ve şişkinliğin yanı sıra belirgin bir kılcal damar paterni olduğunda, acilen bir fleboloğa gitmek ve tedaviye başlamak gerekir.

Venöz hastalığı ortadan kaldırmanın yolları

Varisli damarlardan nasıl kurtulacağına dair etkileyici sayıda yöntem ve araç vardır, şartlı olarak birkaç kategoriye ayrılabilirler:

 • Hastalığı ortadan kaldırmak için bağımsız önlemler. Bu, venöz bir hastanın yaşam tarzının temeli olması gereken bir dizi kuraldır.
 • Konservatif tıbbi yöntemler.
 • Değişen derecelerde istilanın cerrahi tedavisi (müdahale).
 • Geleneksel tıbbın yöntemleri ve araçları.

Bacaklardaki varislerden kurtulmak için bir yöntem veya ilacın yeterli olmadığını, en etkilisinin venöz hastalık için karmaşık tedavi olduğunu anlamak önemlidir: sağlıklı bir yaşam tarzı, ilaçlar, egzersiz kombinasyonu. Ama önce ilk şeyler.

Sıkıştırma iç çamaşırı

Her zaman giyilecek kompresyon forması. Bu tür iç çamaşırlar, tozluk, çorap ve tayt şeklinde üretilen özel mağazalarda satılmaktadır. Bu tür ürünlerin sıkıştırma derecesi (basınç) ayrıca önleyiciden süper güçlüye, 50 mm Hg'ye kadar değişir. Art. , şiddetli kronik varis formlarında kullanılır.

Katılan doktor, bu tür iç çamaşırların satın alınması için bir reçete de yazacak olan gerekli sıkıştırma sınıfını size söyleyecektir. Sonuçta, sadece profilaktik sınıf ürünler satışta.

Kompresyon giysileri giymek, özellikle hastalığın erken evrelerinde son derece etkili olabilir. Doktorların da doğruladığı gibi, özel mayo yardımıyla birden fazla kadın hamilelik sırasında varislerden kurtuldu!

varisli damarlar için kompresyon çorapları

Önleyici tedbirler

Hastanın kendisi varisli damarların ortadan kaldırılmasına nasıl katkıda bulunabilir?

Burada birkaç ilkeye uymak önemlidir:

 1. Diyetinizi ayarlamanız gerekir. Menünüze sebzeler, tahıllar, yağsız et, tercihen tavuk, hindi veya yağsız dana eti yemeklerinin hakim olmasına izin verin. Ve tabii ki, gazlı içecekleri, özellikle tatlı, güçlü çayları ve kahveyi onunla değiştirerek mümkün olduğunca çok temiz tatlı su içmek çok önemlidir. Venöz bir hasta için yasak olan liste şunları içerir: turşu, füme etler, baharatlı turşular, yağlı et yemekleri ve tatlı hamur işleri.
 2. Tütün ürünlerini ve ayrıca sık alkol tüketimini sonsuza dek unutmanız gerekecek, tedavi süresi boyunca tamamen dışlanmalıdır.
 3. Sentetik malzemelerden yapılmış topuklar dahil rahatsız edici ayakkabıları, ayaklara engelsiz oksijen alışverişi sağlayan doğal kumaşlardan ve deriden yapılmış rahat, yüksek kaliteli şeyler için değiştirin.
 4. Fizik tedavi, yoga, yüzme ve temiz havada düz bir yüzeyde düzenli yürüyüşler yapmayı bir kural haline getirin.
 5. Varisli damarlardan kurtulmak isteyenler için kontrastlı duş çok etkili bir çözümdür. Hamam ve saunaya yapılan gezilerin yerini alması gereken kişidir.
 6. Güneşe sık ve uzun süre maruz kalmak, ağrıyan damarların düşmanıdır!

Bununla birlikte, varisli damarlara karşı bağımsız önlemler, genellikle ilaç ve teknikler kullanılmadan somut bir etki getirmez. Tıbbi yöntemler hem muhafazakar hem de radikal, operasyonel olabilir.

muhafazakar önlemler

Varisli damarları tedavi etmeyi amaçlayan konservatif tıp şunları içerir:

İlaçlar

Uygulama yöntemine göre, aşağıdaki gruplara ayrılabilirler:

 • Varisli damarlar için harici jeller, merhemler ve kremler.
 • Tablet hazırlıkları. Liste oldukça geniş.

Terapötik etki yöntemine göre, varis önleyici ilaçlar aşağıdaki sırayla alt bölümlere ayrılır:

 1. Venotonikler: etkisi vasküler duvarları güçlendirmeyi, onlara esneklik kazandırmayı, aşırı geçirgenliklerini ortadan kaldırmayı, daha fazla deformasyonlarını önlemeyi amaçlayan tabletler ve dış ajanlar.
 2. Antikoagülanlar: Kanı incelten, kan pıhtılarının oluşumunu ve kan damarlarının duvarlarına yapışmasını önleyen ilaçlar.
 3. Anjiyoprotektörler: damarlarda ve küçük kılcal damarlarda kan dolaşımını iyileştiren, dokulara oksijen ve beslenme sağlama sürecini normalleştiren, varisli damarlardaki trofik ülserleri ortadan kaldıran, yumuşak dokuların yapısını normalleştiren ilaçlar.
 4. Kan damarlarının ve bitişik yumuşak dokuların duvarlarının iltihaplanmasını baskılayan anti-inflamatuar ilaçlar (steroid olmayanlar).

Minimal invaziv yöntemler

Cerrahi önlemlerin de kendi dereceleri vardır. Küçük bir invazyon derecesine sahip varis cerrahisi (müdahale), doğrudan derinin altında bulunan yüzeysel damarları 0, 5 cm çapa kadar germek için kullanılır.

varisli damarlar ile bacaklarda çıkıntılı damarlar

Minimal invaziv yöntemler şunları içerir:

 • Lazer veya radyofrekans pıhtılaşması. Bu tür bir müdahale, hastalıklı damarın ve damara bir prob ile giren lazer ışınları veya radyo frekanslarının teması yoluyla hastalıklı damarların bağ dokusu ile yapıştırılmasını veya doldurulmasını içerir.
 • Skleroterapi. Vasküler sklerotizasyon olarak da adlandırılan bu yöntem, damarı yapıştırarak dolaşım sisteminden çıkaran ve böylece varislerin daha da ilerlemesini önleyen özel bir maddenin (çözelti veya köpük) içlerine girmesine dayanır. Tüm minimal invaziv yöntemler, kural olarak, uzun bir rehabilitasyon süresi gerektirmez, ön koşul, işlemden sonra günlük kompresyon iç çamaşırı giyilmesi ve ayrıca doğru bir yaşam tarzına bağlılıktır.
 • Minifleboektomi. Bu tür müdahale lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve aşağıdaki gibi gerçekleştirilir: cildin yüzeyinde bir mikro kesi yapılır, daha sonra yuvarlak uçlu özel bir iğne kullanılarak damarın deforme kısmı çıkarılır. ve rezeksiyon yapılır.

Flebektomi

Bu, hastalıklı bir damarın veya büyük bir bölümünün tamamen çıkarılmasını içeren genel anestezi kullanılarak yapılan büyük bir ameliyattır. Bu şekilde kas dokusunda derin olan, varislerden ciddi şekilde etkilenen, çapı 5 mm'den fazla olan damarlar ameliyat edilir.

Flebektomiden sonra, uzun süreli bir iyileşme dönemi (yaklaşık 20-30 gün), çeşitli anti-varis ajanlarının uzun süreli kullanımı, 2. 3 veya 4 kompresyon sınıfı kompresyon iç çamaşırının sürekli giyilmesi izler.

Geleneksel yöntemler

Evde varisli damarlardan nasıl kurtulacağına dair başka bir araç ve yöntem grubu, halk, "büyükannenin" yöntemleridir.

varis tedavisi için otlar

Bunlar, uzun zamandır icat edilen ve ağızdan ağza geçen çeşitli merhemler, kompresler, ovalamalar, tarifler.

 1. 1 büyük kaşık şerbetçiotu konisi alın, 250 ml taze kaynamış su dökün. Oda sıcaklığına soğuyana kadar bekletin. Artık infüzyon filtrelenebilir ve yemeklerden önce bir bardakta alınabilir.
 2. 500 ml sertifikalı alkol veya votka ile çeyrek bardak at kestanesi çiçeği dökün, kabı 10-14 gün boyunca karanlık bir köşeye yerleştirin. Daha sonra ilaç, günde 1 kez, yatmadan önce hasarlı uzuvları ovalayarak, harici olarak kullanılan gazlı bezle boşaltılmalıdır. Şişeyi serin bir yerde saklayın.
 3. Sarımsak bazlı kompres. Bir baş sarımsak alıyoruz, temizliyoruz, yulaf ezmesi haline getiriyoruz. Sarımsak kütlesinin ağırlığının iki katı bir miktarda hayvansal yağ veya tereyağı ile karıştırın. Elde edilen ilaç, bacağın hastalıklı bölgesine eşit olarak uygulanır, parşömen veya film ile sabitlenir, daha sonra uzuv bir kumaş tabakası ile sarılır. Bir gecede bırakıyoruz. Sabah ılık suyla yıkayın.
 4. Halk ilaçları ile varis tedavisi yöntemleri arasında elma sirkesi özel bir yer tutar. Her ikisi de hastalıklı uzuvları ovalayabilir ve aşağıdaki şemaya göre ağızdan alabilirler: 250 ml su başına 20 gram sirke, küçük yudumlarda yemeklerden önce günde üç kez içilir.

Hastaların incelemelerine göre, geleneksel tıp, ilgili doktor tarafından hazırlandığında ve onaylandığında gerekli oranlara kesinlikle uyulması şartıyla oldukça etkili olabilir.

Sonuç

Unutmayın: Bir kişinin sağlığı onun elindedir. Venöz hastalığın en ufak belirtilerinde, gecikmeden bir damar cerrahına (ve hepsinden önemlisi bir flebologa) başvurmak ve hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmak için önlemler almak gerekir.

Varisli damarlardan kurtulun, zaman ve emek harcamayın, çünkü tedaviye ne kadar erken başlarsanız, sinsi hastalığın sonsuza kadar geri çekilme şansı o kadar artar!

Başarılı tedavi ve hastalıktan en hızlı iyileşme! Sağlıklı olmak!