Varisli damarların belirtileri ve semptomları

Çok sayıda hastalık arasında tamamen "kadın" rahatsızlıkları vardır. Kural olarak, esas olarak insanlığın güzel yarısı varisli damarlardan muzdariptir. Son istatistiklere göre dünyada varisli her erkeğe beş kadın düşüyor. Belki de bu, kadınların yüksek topuklu ayakkabılar giymesinden kaynaklanmaktadır.

varisli bacak ağrısı

Varis kolay bir hastalık değildir. Sadece dış kusurlar eşlik etmez - derinin altındaki damarların estetik olmayan çıkıntısı. Kabın iç duvarları elastik özelliklerini kaybeder. Zamanla, bu ölümcül sonuçlara yol açar - kan çıkışı bozulur ve bacaklarda durur. Daha ölümcül bir tehlike - kan pıhtılarının oluşumu - riski artar.

Varis belirtileri

Bazen hastalık genetik bir faktör nedeniyle kendini gösterir. İlk aşama, damarların duvarlarının zayıflığı ile karakterizedir. Varisli damarların tedavisinde uzman olan flebologlar, hastalığın oluşumunda birkaç önemli faktörü tanımlar:

 • çocuk ve doğum taşımak;
 • Aşırı kilolu olmak;
 • hormonal dengesizlik;
 • çalışma koşulları (oturma veya ayakta durma).

Damarlarınızda ağrı hissediyorsanız, muhtemelen varisli damarların ilk aşamasına sahipsiniz. Ağrılı bir semptom, kanın durgunluğundan kaynaklanır, buna bacaklarda küçük günlük efor ve baldırlarda gece krampları ile sürekli bir ağırlık hissi eşlik eder. Hastalığın gelişiminin birkaç açık belirtisi, dizlerin altındaki örümcek damarları, akşamları bacaklarda artan şişlik, artan cilt rengi pigmentasyonu, soyulma, dermatit, egzama ve trofik ülserlerdir.

Varisli damarların seyri - hastalığın evreleri

 • Ben - hasta neredeyse ağrı ve şişlikten şikayet etmiyor. Kural olarak, bacak derisinin kozmetik kusurları ile büyük ölçüde karıştırılır;
 • II - bacaklarda ağrı, ağırlık ve şişlik, baldır kaslarının ani gece krampları ile karakterize edilen aşama;
 • III - deri altı dokusunda kalınlaşma, cilt renginde bir değişiklik, küçük ve zayıf iyileşen ülserlerin oluşumu;
 • IV - buzağılarda bol miktarda trofik ülser oluşumu.

Varisli damarların bir özelliği geceleri alevlenmesidir. Vücudun yatakta yatay pozisyonu, hoş olmayan ağrılı hislere neden olur. Doktorlar, ağrıyı hafifletmek için bacaklarınızı hafifçe kaldırarak uyumanızı önerir. Bunun için dizlerinizin altına koyabileceğiniz küçük bir yastık veya destek idealdir.

Özel tıbbi cihazlar olmadan erken evrelerde bir venöz hastalığı tespit etmek neredeyse imkansızdır. Varisli damarlar çok belirgin değildir. Hasta vücudun alt ekstremitelerinde hafif bir ağırlık hisseder. Bu tür duyumlar, fiziksel efordan sonra tipiktir. Bu nedenle, insanlar her şeyi yorgunluğa bağlayarak buna her zaman özel bir önem vermezler. Ağırlık hissi varisli damarların ilk işareti olmasına rağmen.

Çoğu durumda, varisli damarlardan muzdarip insanlar, bacaklarda, alt bacaklarda ve uyluklarda zar zor görünen "desenli ağ" fark etmezler. Ne yazık ki, flebologlar, damarlar yeterince şiştiğinde ve "yıldız" çevresindeki cilt doğal rengini değiştirdiğinde bile hastalığı tespit eder.

Hastalığı önlemek, tedavi etmekten daha iyidir. Varisli damarların ilk belirtilerine sahipseniz, bir uzman tavsiyesi aldığınızdan emin olun. Kendi başına bu sorun çözülmeyecek, ancak zamanla daha da kötüleşecektir. İşin garibi, varisli damarları ilk bulan hastaların çoğu, olgun yaştaki kadınlar değil, genç kızlardır. Genç güzellikler vücutlarındaki değişikliklere daha fazla özen gösterirler - cilt yüzeyindeki herhangi bir damar çıkıntısından utanırlar. Kızlar neredeyse diğer spesifik olmayan semptomlara dikkat etmese de. Bu aynı zamanda bacaklardaki dolgunluk hissi ve kasılma belirtileri için de geçerlidir. Ancak damar duvarlarının iltihabının gelişimi, kan pıhtılarının oluşumu ile doludur.

Varisli damarlar ile şişlik

Ödem, kanın venöz çıkışının ihlali nedeniyle oluşur. Hastalarda bu fenomenin çoğu, alt bacağın alt kısımlarından muzdariptir. Her insanın damarların duvarlarında bireysel bir derece hasarı olabilir: ince desenlerden büyük venöz düğümlere.

Tedaviyi geciktiren hasta, tehlikeli komplikasyonlar alma riski taşır:

 • tromboembolizm;
 • tromboflebit;
 • ciltte trofik değişiklikler.

Damar duvarlarının genişlemesi sadece ağrıya neden olmaz, aynı zamanda bir bütün olarak vücut için çok tehlikeli olan kanın durgunluğuna da katkıda bulunur. Zaman içinde toplardamar hastalıklarının tedavisinde bir uzmandan tavsiye almak son derece önemlidir.

Ödem, varisli damarların çok özelliğidir. Kural olarak, akşamları, sabahları herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan ayakları ayakkabılarla ovma hissi vardır. Şişliğin varlığı çok basit bir şekilde kontrol edilir - alt bacağın çevresini günde iki kez ölçmek yeterlidir. Birkaç gün içinde kalınlık arasındaki fark en az bir santimetreye ulaşırsa, klinikte venöz kan çıkışını hemen kontrol etmeye değer.

Ağrılı hisler zaman zaman kaybolursa, bu, hastalığın teşhisi ile girişimden ayrılmanız gerektiği anlamına gelmez. Varisli damarlar çok hızlı ilerler ve ek, eşit derecede ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Varisli damarların nedenleri

Hastalık en sık 25-45 yaş arası kadınlarda kendini gösterir. Varisli damarların en yaygın nedenleri şunlardır:

 • venöz duvarların konjenital patolojisi;
 • nöroendokrin ve immünolojik yapıdaki vücudun arızaları;
 • damarların valf sisteminin yetersizliği;
 • doğru kan akışının önündeki mekanik engeller.

Hastalığın gelişiminde ve alevlenmesinde çok şey, hastanın yaşam tarzına ve aktivite türüne bağlıdır. Damarlarda normal kan dolaşımı için, kasların, kalbin ve negatif göğüs basıncının zamanında kasılması gerekir. Bir kişi vücudun sürekli ayakta ve oturma pozisyonundaysa, bu önemli süreçler yavaşlar - vücudun damar sistemi bundan muzdariptir.

Varisli damarları tedavi etmenin en etkili yolları

Modern tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Uzmanlar, cerrahi bir neşter kullanmadan tekniklere yönelirler. Uygulanır:

 • skleroterapi;
 • varisli damarların lazerle çıkarılması;
 • radyo frekansı prosedürleri.

Listelenen yöntemler yüksek etkinlik oranına, düşük invazivliğe ve işlemlerden sonra kısa bir rehabilitasyon süresine sahiptir. Yapılan manipülasyonlardan sonra hastalarımızın kural olarak genel anestezi altında flebektomiye ihtiyacı yoktur. Acıya dayanmamalı ve tedaviyi geciktirmemelisiniz - bu anlamsız. İlk aşamadaki varisler ameliyatsız ilaç tedavisine oldukça uygundur.

Alt ekstremitelerin varisli damarları nasıl önlenir?

Herhangi bir hastalıktan en iyi korunma, yılda en az bir kez bir uzmana düzenli olarak kontrol yaptırmaktır. Flebolog, hastanın teşhisini netleştirmek için gerekli teşhisleri yapacaktır. Her durumda, uzun süre güneşte kalmamaya çalışın, her gün bir dizi özel egzersiz yapın, temiz havada yürüyün.

Varisli damarları önlemenin bir başka etkili ve ucuz yolu, sürekli duş ve terapötik pres ile özel bir terapötik masajın kullanılmasıdır. Lenfatik drenaj pressoterapisi, vücudun venöz sistemini boşaltırken lenf hareketini hızlandırır, şişliği giderir.