Flebevrizma

Varis, toplardamarların incelmesi ve gerilmesi, toplardamar kapakçıklarının çalışmaması ve toplardamarlarda kanın tıkanması ile karakterize bir hastalıktır. Bir damar normal olarak nasıl çalışır? Her kalp atışı ile kan vücutta dolaşır ve sonra kalbe geri dönmelidir. Damarlardan geri döner. Ancak yerçekimi alt ekstremite damarlarındaki kana etki ettiğinden, doğa onları kanın geri akmasına izin vermeyen kapanan valflerle donatma fikrini ortaya attı. Flebologların dediği gibi, bir damar bir arterden daha karmaşıktır, periferik bir kalp rolünü oynar: kalbi pompalayan tüm kan, doğru yönde geri iter.

Bacakların varisli damarları, hemoroid, portal hipertansiyon

Kanın kalbe dönüşü, bacak kaslarının aktif kasılmaları ile kolaylaştırılır. Bu işlev ihlal edildiğinde ne olur? Sağlıklı bir damar elastiktir, ancak kas duvarı zayıftır. Elastikiyet kaybolursa, damarların başka bir özelliği kullanılır - elastikiyet. İlk olarak, kapakçıklar kanın bir kısmının geçmesine izin verir, damar genişler ve kapakçıklar artık birbirine ulaşamaz ve geriye doğru bükülür. Böylece damarlarda kan birikmeye başlar, giderek daha fazla hale gelir, kıvrımlı bir şekil alır, cilt altında görünür hale gelir.

Burada varisli damarların sadece kozmetik bir kusur değil, tedavi gerektiren ciddi bir hastalık olduğunu anlamak önemlidir. Varisli damarları tedavi etmezseniz, komplikasyonlar mümkündür - kan durgunluğu tromboza katkıda bulunur, bu da tromboflebit ve daha zorlu bir komplikasyona yol açabilir - bir trombüsün ayrılması ve örneğin pulmoner arter gibi önemli bir arterin tıkanması. Bu zaten acil tıbbi müdahalenin gerekli olduğu ölümcül bir durumdur.

Ancak bu en sık görülen durum değildir, ancak tedavi edilmeyen her 4 hastada bacaklarda tromboflebit, tromboz ve trofik ülserler bulunur. Kadınların varisli damarlardan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. İlginçtir ki, sadece bacakların damarlarını değil, aynı zamanda yemek borusunu (portal hipertansiyonlu) ve spermatik kordu (varikoselli) ve anüsün yakınındaki pleksusları (hemoroidli) etkileyebilir.

Varisli damarların nedenleri

varisli damarlar ile bacaklarda ağırlık

İşte varisli damarların ana nedenleri:

 • damarların kendisi zayıf bir kas duvarıdır;
 • hamilelik - dolaşımdaki kan miktarı artar, karın içi basıncının artması nedeniyle venöz çıkış kötüleşir;
 • kalıtsal yatkınlık;
 • ayakta çalışma - örneğin, satış görevlilerinde;
 • hormonal kontrasepsiyon veya menopoz sırasında hormon almak;
 • obezite - vücut kitle indeksi 27'ye ulaşırsa varis riskinin üçte bir oranında arttığı kanıtlanmıştır;
 • sık topuklu giymek;
 • kasık bölgesindeki büyük damarları sıkıştıran dar giysiler, korseler giymek;
 • sedanter yaşam tarzı;
 • kronik kabızlık.

Semptomlar: genişlemiş damarlar, şişme, ağırlık, nöbetler

Damarların gerilmesi nedeniyle kan belli bir düzeyde birikir ve kişi özellikle günün sonlarına doğru ya da gün bacaklarda geçiyorsa bacaklarda ağırlık hissetmeye başlar. Daha sonra akşamları bacaklarda şişlikler ortaya çıkar ancak bu aşamada bile hasta fark etmeyebilir veya dikkat etmeyebilir. Görünür sözde yıldızlar veya telenjiektaziler belirir ve ardından genişlemiş, kıvrımlı damarlar. Bu tür şekilsiz damarlar artık hiç süslenmez ve hatta bacaklarda ağrıya, geceleri kramplara ve bazen kaşıntılı cilde neden olur. Burada birçok hasta zaten kendi başına tedavi olmayı kabul ediyor ve birkaçı doktora gidiyor. Daha sonra, cildin koyulaşması, etkilenen bölgede dermatoskleroz meydana gelir, iyileşmesi zor olan trofik ülserler oluşabilir.

Varisli damarların teşhisi

Teşhis için, kan damarlarının ultrasonu veya damarların ultrason dupleks taraması kullanılır - bu yöntem, özellikle henüz dışarıdan görünmeyen damarları gösteren hasarlı valfleri bulmanızı sağlar.

Varis tedavisi

varisli damarlar için kompresyon giysileri

elastik bandajlar

Damar tedavisi lezyonun boyutuna bağlı olarak birkaç aşamadan oluşur. İlk aşamalarda elastik bandajlar kullanabilirsiniz. İnce, ten rengindedirler ve görünümü bozmazlar. İyi, doğru bir bandaj gerildiğinde genişliğini değiştirmez. Bandajlar nasıl uygulanır? Bacak yatay olarak yerleştirilmeli, ayak dik açıyla getirilmelidir. İlk tur bandaj, ayak parmaklarının tabanındaki ayağa uygulanır, sonraki her tur bir öncekini yarı kapatır. Ayaktan kan akışının düzelmesi için topuğu kapatmak önemlidir. Elastik bir bandajla bandajlama sonucunda damarların çapı küçülür, kapakları kapanır ve damarlar yeniden çalışmaya başlar.

Sıkıştırma forması

Yaklaşık olarak aynı şekilde - damarların sıkışması nedeniyle - damarların kompresyon çorabı ile tedavisi çalışır. Damarlar diz seviyesinde etkilenmişse kompresyon çorabı, daha yüksekse kompresyon taytı veya çorabı yapacaktır. Sıkıştırma triko, doktor tarafından triko boyutunu ve sınıfını belirttiği özel bir formda reçete edilir (hastanın kendisi doğru seçimi yapamaz). Sınıf, kullanım amacına göre farklılık gösterir. Bu nedenle, birinci sınıf antiembolik jarse içerir - operasyonlar sırasında tromboembolizmi önlemek için kullanılır. İkinci ve üçüncü sınıflar tıbbidir. Ancak daha sonraki aşamalarda hastalıklı damarlar üzerindeki cilt lezyonlarında sadece üçüncü sınıf jarse kullanılır.

Tayt, her iki bacaktaki yüksek damarlar etkilendiğinde ve hamilelik sırasında damarları tedavi etmek için kullanılır. Triko sınıfının göstergesi, sıradan taytlarda olduğu gibi den sayısı değil (bu sadece ürünün yoğunluğudur), ancak uyguladığı basınç - milimetre cıva cinsinden. Sıkıştırma çorapları özel mağazalarda satılmaktadır, ancak ne yazık ki ucuz değildir. Sabahları ayaklarını yataktan kaldırmadan giyerler. Dar diz üstü veya tayt giymek kolay değildir, bu nedenle bunları giymek için eldiven veya özel bir cihaz kullanılır. Forma, bacağı kıvrımsız bir şekilde oturmalı ve golfün lastiği cilt üzerinde iz bırakmamalıdır. Her zaman böyle diz boyu veya tayt giymeniz gerekir. Forma yıkanabilir, ancak altı ay sonra değiştirme zamanı gelmiştir.

Varisli damarların cerrahi tedavisi

Merhemlerin geçici bir sıkılaştırma etkisi vardır ve örneğin hirudoterapi gibi alternatif tıp da kısa bir süre için yardımcı olabilir. Ancak varislerin tamamen yok edilmesi ancak ameliyatla sağlanabilir. Daha önce, etkilenen damar tüm uzunluğu boyunca çıkarıldı. Şu anda, damara bir yapıştırıcı enjekte etmek gibi daha az travmatik prosedürler tercih edilmektedir. Bu yönteme skleroterapi denir ve erken yaşta uygulanır.

Koagülasyon, radyofrekans ablasyon ve lazer yöntemleri de kullanılmaktadır. Tüm bu işlemler, etkilenen damarın ya geçerliğini yitirmesini, zamanla eriyen deri altı turnikeye dönüşmesini ya da kapakçıkların çalışabilmesi için daralmasını sağlamaya yöneliktir. Müdahale tipinin seçimi doktora kalır ve varis derecesine bağlıdır, ancak hastanın ne kadar çabuk rehabilitasyona girmek ve iyileşmek istediği de dikkate alınır.

Ameliyattan sonra kompresyon çorabı giymek ve bazı ilaçları almak gerekir - flebotonik. Damarın genişlemesini engeller ve elastik özelliklerini güçlendirir. Ameliyata kontrendikasyonlar tromboflebit, bacak arterlerinin hastalıkları, enfeksiyon odaklarının varlığı, kan pıhtılaşma bozukluklarıdır.

Önleme: artı fitness, eksi kabızlık

varisli damarların önlenmesi için koşmak

Öncelikle yeterli miktarda lif içeren dengeli bir diyet (taze meyve, sebze, kepek, tahıllı ekmek, yulaf ezmesi vb. ) kan durgunluğuna katkıda bulunduğundan kabızlığı önlemek için önleme görevi görür. Baharatlı, aşırı hayvansal yağlar diyetten çıkarılmalıdır. Tuzlu, tütsülenmiş yiyecek ve alkolü kötüye kullanmayın - bu normal kan dolaşımına müdahale eder. Bir tür fiziksel aktiviteye katıldığınızdan emin olun - yüzme, fitness, bisiklete binme mükemmeldir. Damarları güçlendirmek için özel egzersizler de vardır. Bacakları periyodik olarak yükseltmek faydalıdır.

Varisli damarları kendi kendine tedavi etmeyin. Fakat! Aşağıdaki durumlarda doktora gitmenize gerek yoktur:

 • sağlığa tehdit oluşturmadan sadece estetik olarak müdahale eden küçük örümcek damarları, bir ağ vardır. Bu aşamada venöz dönüşü uyaran egzersizler yardımcı olur;
 • damar bölgesinde küçük şişlikler var, ödem yok, ağrı yok. Tedavi tamamen aynıdır.

Diğer tüm durumlar doktora gitmeyi gerektirir. Özellikle tromboflebit geliştiğinde, cilt pigmentasyonu bozulduğunda, trofik ülserler ve büyük damarlar olduğunda tıbbi müdahaleye acilen ihtiyaç duyulur. Ama kendinizi bu duruma sürüklememek en iyisidir.