Halk ilaçları ile varis tedavisi

Varisli damarlar küresel bir sorundur. İstatistiklere göre, 30 ila 40 yaş arasındaki insanların %30'undan fazlası bu sorundan muzdarip. Daha büyük yaş kategorisi için yüzde çok daha yüksektir.

Ne yazık ki, geleneksel tıp bu sorunu tedavi etmede güçlü değildir ve önerilen yöntemler ya kötü sonuçlar verir ya da karşılanamayan bir finansal yatırım gerektirir. Ancak, bu gibi durumlarda halk deneyimi her zaman kurtarmaya gelir.

Bu nedenle özellikle sizin için varis için evde kullanılabilecek en etkili çözümlerden bir seçki hazırladık. Öyleyse, varisli damarları halk ilaçları ile tedavi etme konusuna bakalım.

Kısaca varis sorunu hakkında

Varisli damarlar - elastikiyetlerini kaybetmeleri nedeniyle damarların bir hastalığı. Sonuç olarak, venöz düğümler oluşur - deforme olmuş damar alanları, küçük damarların duvarları kırılgan hale gelir ve herhangi bir dokunuş bir çürük oluşumu ile sona erer.

Varis tehlikesi, sonuç olarak kan dolaşımının bozulması, tıkanıklık meydana gelmesi ve trombozun başlayabilmesidir - damarlarda kan pıhtılarının oluşumu. Hastalığı önlemek tedavi etmekten daha kolaydır. İlerlemiş vakalarda sadece cerrahi müdahale sağlığı kurtarabilir.

otlar ile varis tedavisi

Varis nedenleri farklı olabilir, ancak genellikle birkaç olumsuz faktörün karmaşık etkisi soruna yol açar. Öyleyse, venöz hastalığı neyin tetiklediğini görelim.

 • Genetik eğilim. Bilim adamları, bunun 18-25 yaşlarında ortaya çıkmaya başlayan erken varis gelişiminin en yaygın nedeni olduğunu bulmuşlardır.
 • Fazla kilo, kan damarı sistemine aşırı yük bindirir ve sürekli basınç nedeniyle damarlar zamanla eski elastikiyetini kaybeder. Aşırı kilo ve genetik yatkınlığın kombinasyonu kaçınılmaz olarak varis gelişimine yol açar. Ancak, olumsuz kalıtımla bile, şekli takip edin, damarlarla ilgili sorunların görünümünü önemli ölçüde geciktirebilirsiniz.
 • Tütün dumanı kan damarlarını güçlendiren maddeleri yok ettiğinden, kanı kalınlaştırdığından, kan dolaşımını bozduğundan ve kılcal damarların ve damarların elastikiyetinde azalmaya yol açtığından, sigara içmek varis gelişiminde önemli faktörlerden biridir.
 • Varisli damarların da profesyonel sebepleri vardır. Çalışmaları çok oturmak veya ayakta durmakla ilişkili olan insanlar için bu tipik bir hastalıktır.
 • Hormonal dengesizlikler ve endokrin sistem hastalıkları genellikle damarların durumunu etkiler.
 • Sağlıksız, hareketsiz bir yaşam tarzı, kardiyovasküler sistemin işleyişinde bozulmaya ve varislerin gelişmesine yol açabilir.
 • Örneğin halterciler ve diğer sporcular tarafından, hareket ettiriciler ve koşucular tarafından aşırı fiziksel aktivite. Çoğu zaman, genetik yatkınlık ile birlikte, dayanılmaz fiziksel aktivite, varisli damarların gelişimini tetikler.

Ek faktörler arasında hematopoezde yer alan organların kronik hastalıkları, sindirim sistemi patolojisi, tümörler, dengesiz beslenme, diabetes mellitus ve diğerleri bulunur.

Varisli damarlar neden tehlikelidir?

Bildiğiniz gibi, varisli damarlar çoğunlukla kadınlarda gelişir. Bunun nedeni, hormonal sorunlara eğilimli olan insanlığın güzel yarısı olmasıdır. Çocukları taşıyan kadınlardır ve yaşam tarzları venöz problemlerin oluşumuna daha yatkındır.

Bu, erkeklerin varisli damarları atladığı anlamına gelmez. Hayır, ancak erkeklerde çok daha az vaka var, ayrıca bu sorunu genellikle yaşlılıkta geliştirirler. Ancak kadınlar gençliğinde onunla yüzleşmeye başlar.

Bu nedenle kadınlar genellikle varis sorunu ile sadece estetik rahatsızlıklardan korktukları için doktora başvururlar. Şişmiş bacaklar, çekici olmayan nodüller, mavimsi cilt tonu, kızarıklık - tüm bunlar görünümü önemli ölçüde bozar. Ancak kozmetik bir kusur, varisli damarların en tehlikeli sonucu olmaktan uzaktır.

Varisli damarlar tromboz gelişimine, ekstremitelere kan akışının bozulmasına yol açar ve eklemlerin kronik hastalıkları ile doludur. Bir alevlenme herhangi bir zamanda başlayabilir ve buna kapsamlı inflamatuar süreçler eşlik edebilir.

Varis nedeniyle diğer sistem ve organlarda problemler oluşabilmekte, tromboflebit, trofik ülser ve dermatit gelişebilmektedir. Bunun olmasını önlemek için tedaviye zamanında başlamak önemlidir.

varis tedavisi için halk ilaçları

Varisli damarlar için halk ilaçları

Halk ilaçları ile varis tedavisi. Her şeyden önce, varisli damarları olan çoğu insan, hastalık için evde tedavi seçeneklerini düşünür.

Bir yandan, erken aşamalarda sorunla başa çıkmak ve gelişimini durdurmak gerçekten mümkündür, ancak hastalığın hızlı gelişmesinden veya ağır aşamalardan bahsediyorsak, sadece alternatif tıbbı düşünmemek gerekir, çünkü zamanında cerrahi tedavi uygulanması önemlidir.

Şiddetli vakalarda varisli damarların şifalı otlarla tedavisi, ana tedaviyi tamamlayabilir veya ameliyat sonrası iyileşme döneminde yardımcı olabilir. Bu nedenle, varisli damarlar için en iyi halk ilaçlarını düşünün.

narenciye gücü

Narenciye, özellikle limon, portakal ve mandalina, kan damarlarının normal durumunu koruyan ve tüm kardiyovasküler sistemin tam olarak çalışmasını sağlayan doğal bir flavonoid olan hesperidin içerir.

Hesperidine dayalı müstahzarlar, komplike olmayan varisli damarların tüm aşamalarında reçete edilir, ancak sorun yeni gelişmeye başladıysa, aynı maddeyi yalnızca doğal ürünlerden kullanabilirsiniz. Peki, varis tedavisinde narenciye nasıl kullanılabilir? Yolları düşünelim.

 • 3 litre kaynar su ile kuru kabuğu (yarım litrelik tencere) dökün ve 3 dakika kaynatın. Et suyunun 1 saat bekletilmesi ve ardından banyo yapmak için suya eklenmesi gerekir. Prosedür haftada 2 kez tekrarlanmalıdır. Banyodaki su çok sıcak olmamalıdır - bu zayıf venöz duvarlar için zararlıdır.
 • 20 ml limon suyu, 1 bardak ılık kaynamış su ile seyreltin ve aç karnına için. Tedavi süresi 30-40 gündür.
 • Mandalina hamurunu öğütün, biraz zeytinyağı ile karıştırın, etkilenen bölgelere uygulayın ve 2 saat sonra durulayın.
 • Portakal suyu, 2 hafta boyunca geceleri uygulanan bir kompres için kullanılır.
 • 1 ay boyunca günde 3-5 defa 50 ml limon ve portakal suyu karışımı kullanılır.

Yukarıda açıklanan yöntemlere ek olarak, diyette turunçgillerin aktif olarak kullanılması tavsiye edilir - vücudu hesperedin ile doyururlar ve kan damarlarının duvarlarını güçlendirirler etkili olur.

Bununla birlikte, kontrendikasyonlar olduğunu unutmayın - onlara alerjiniz varsa ve ayrıca bir tromboz sorunu varsa narenciye ile tedavi edilemezsiniz.

Kiraz varis tedavisi

Kiraz, bir bütün olarak damarlar ve dolaşım sistemi üzerinde etkili olan 2 aktif bileşeni aynı anda içeren varis tedavisinde faydalı ve etkili bir meyvedir. Kirazlarda askorbik asit yüksek konsantrasyonda bulunur. Kan damarlarının duvarlarını kırılganlıktan korur, doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır, kanın pıhtılaşmasını normalleştirir, böylece kan pıhtılarının ve düğümlerinin oluşumunu önler.

Rutin, kan damarlarının esnekliğini geri kazandırmak ve güçlendirmek için gerekli olan bir bileşendir. Bir komplekste, bu 2 madde varisli damarlar için reçete edilen çoğu ilacın bir parçasıdır. Varisli damarların ilk aşamasını evde vişne suyu kullanarak, ancak sadece taze olarak tedavi edebilirsiniz. Nasıl tedavi edilir?

 • Seyreltilmiş formda taze vişne suyu, günde 300 ml için. Su ile seyrelterek su yerine kullanabilirsiniz. En az bir ay tedavi edilecek.
 • Etkilenen bölgeye kompres uygulayın.
 • Vişne suyu ve peynir altı suyu ilavesiyle ayak banyoları yapmak.

Önemli bir koşul, kirazların pişirilmemesidir. Rutin ve askorbik asit, basit bileşenlere ayrılan ve kaynama sırasında uçucu hale gelen organik bileşiklerdir.

varis tedavisi için bitkisel kompresler

Varisli damarlar için elma sirkesi

Elma sirkesi, eser elementlerin ve en önemlisi organik asitlerin deposudur. Trombozu önlemek ve varisli damarları tedavi etmek için kullanılır. Elma sirkesinin tek bir kullanımı bile damar tonusunu iyileştirir, kaşıntıyı, şişmeyi gidermeye, yumuşak dokulara kan akışını iyileştirmeye ve tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur.

 • Elma sirkesi su ile seyreltilir, oran gözetilerek - 1 kısım sirke 2 kısım su. Elde edilen çözelti kompresler ve banyolar için kullanılır.
 • Etkilenen bölgeleri günde 3-4 kez elma sirkesi ile ovalayabilirsiniz. Tıbbi merhemlerin ve jellerin uygulanmasıyla birleştirilmesi tavsiye edilir - sirke, dokulara nüfuz etme ve varış yerinde hareket etme yeteneklerini artıracaktır.
 • Elma sirkesini 21 gün boyunca bu şekilde seyrelterek içebilirsiniz - günde 2 kez 100 ml su için 1 ml.

Elma sirkesi, bileşimleri farklı olduğu için sofra sirkesi yerine kullanılmamalıdır. Sofra sirkesi varis tedavisinde herhangi bir etki yaratmaz.

Varisli damarlara karşı Aloe suyu

Aloe suyu güçlü bir antioksidan ve yenileyici etkiye sahiptir, bu nedenle yaşa bağlı çeşitli venöz hastalıklar için kullanılır. Meyve suyunun karmaşık varis formlarında kullanılması özellikle önemlidir, ancak diğer kontrendikasyonların varlığını dışlamak ve olası istenmeyen etkileri önlemek için sadece bu adım, ilgili doktorla koordine etmek için önemlidir. Nasıl başvurulur?

 • Her gün kahvaltı ve akşam yemeğinden önce 2 yemek kaşığı aloe vera veya aloe vera suyu için.
 • Aynı çeşitlerin suyunu gece boyunca uygulayın ve gazlı bezle örtün, ancak asıl şey onu sıkıca bağlamak değil - dolaşım bozuklukları tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Varisli damarlar için at kestanesi

At kestanesi, venöz hastalıklarla mücadelede en popüler bitkidir. Banyo yapmak için bir kaynatma, ondan merhemler hazırlanır. Ayrıca at kestanesi, varis ve rozasea tedavisinde kullanılan birçok ilaçta ekstrakt olarak kullanılmaktadır. Tarifleri ve kullanımları düşünün.

 • 200 gram domuz yağını bir tencerede eritin, 50 gram doğranmış at kestanesi ekleyin ve 20 dakika kaynatın. Merhem soğumamışken, bir kaba dökülmeli ve kapatılmalıdır. Soğuduktan sonra, merhemi günde iki kez etkilenen bölgelere ovalayarak kullanın.
 • At kestanesi meyvelerinden bir kaynatma, bir ay boyunca günde 2 kez 50 ml'de alınır. Bir kaynatma hazırlamak kolaydır - 0, 5 litre suya ve bir çorba kaşığı doğranmış meyveye ihtiyacınız vardır. 5-7 dakika kaynatın.

Siyah frenk üzümü

Siyah frenk üzümü rutin içeriği için rekor sahibidir ve ayrıca C vitamini ve organik asitler açısından zengindir. Taze kuş üzümü suyunu kullanın, kiraz ve chokeberry suyu ile birlikte mümkündür. Etkisini arttırmak için, frenk üzümü suyu ve harici olarak uygulanması tavsiye edilir.

Siyah kuş üzümü, sindirim sistemi hastalıklarının yanı sıra cilt yüzeyinde ülser ve döküntülerin varlığında çok dikkatli kullanılır. Ek olarak, siyah frenk üzümü kan basıncını büyük ölçüde düşürür, kanı etkili bir şekilde inceltir, bu nedenle olumsuz sonuçlardan kaçınmak için önceden bir doktora danışmanız önerilir.

Sarımsaklı varisli damarlar için ev yapımı merhem

Limon, sarımsak ve bal bazlı varisli damarlar için ev yapımı bir merhem hazırlayabilirsiniz. 2 baş sarımsak, 1 orta boy limon ve 2 yemek kaşığı bal almanız gerekir. Soyulmuş sarımsak ve limon, kabuğu ile birlikte bir karıştırıcıda doğranır veya bir kıyma makinesinde öğütülür, bal ile dökülür ve buzdolabında saklanır.

Ürün, bacakların fiziksel strese maruz kalmayacağı akşamları kullanılmalıdır. Sarımsak-limon merhemi ile kompres yapabilir veya 2-3 saat bekleterek cilt yüzeyine kalın bir tabaka uygulayabilirsiniz.

Hastalığın seyrinin ciddi vakalarında halk ilaçlarına güvenmemeniz gerektiğini unutmayın.

Varisli damarların halk ilaçları ile tedavisi her derde deva değildir. Lazer tedavisi veya cerrahi, hızlı ve neredeyse ağrısız bir şekilde yardımcı olabilir.

Hepinize sağlık diliyoruz!