Evde bacaklarda varis tedavisi

Varis hastalığı modern insanlarda eskisinden daha yaygındır, bu nedenle hastalığın semptomlarını hemen tanımak ve uygun tedaviyi yazabilmesi için bir doktora danışmak önemlidir. Bacaklardaki varis tedavisi için halk ilaçları, yalnızca temel ilaçların ve prosedürlerin etkisinin ek olarak güçlendirilmesi olarak karmaşık önlemlerin bir parçası olarak kullanılabilir. Bu tekniği tek bir tedavi olarak kullanmak imkansızdır, çünkü bu şekilde varislerden kurtulmak mümkün değildir, her durumda tedavinin temeli konservatif ilaç olmalıdır.

Geleneksel tıbbın özellikleri

Eczanelerde etkili ilaçlar ve varisli damarlara karşı özel tedavi görme fırsatı olsa bile, birçoğu hala geleneksel tıbbın çeşitli tariflerini hatırlıyor. Bununla birlikte, böyle bir tedavinin semptomlardan hızlı bir şekilde kurtulmanıza izin vermeyeceği akılda tutulmalıdır, olumlu bir sonuç elde etmek için seçilen tarifi 2-3 hafta boyunca uygulamanız gerekecektir.

Herhangi bir geleneksel ilacı kullanmadan önce, kontrendikasyonlar olabileceğinden bir doktora danışmak zorunludur. Benzer tarifler şunlara yönelik olmalıdır:

  • Patoloji semptomlarının giderilmesi (yorgunluk, ağrı, bacaklarda ağırlık, genel halsizlik).
  • Vasküler duvarların güçlendirilmesi.
  • Kanın damarlardan hareketini düzenleyen valfleri güçlendirin.
  • Kan viskozitesini azaltın.
  • Komplikasyonların önlenmesi (kan pıhtıları ve ülserler).
  • İltihap ve ödemin giderilmesi.

Geleneksel tıp tarifleri çekici çünkü bileşenlerin doğallığından ve vücuda zararsızlığından kesinlikle emin olabilirsiniz. Ayrıca, bu fonlar ekonomiktir, çünkü uygun bir fiyata satın alınabilir veya kendiniz hazırlayabilirsiniz. Tariflerin genel ve yerel ilaçlara bölünmesi vardır. Birincisi diyetleri, banyoları ve oral müstahzarları ve ikincisi - merhemleri, kompresleri, sargıları, losyonları içerir.

varis tedavisi için otlar

Geleneksel tıbbın bazı tarifleri birbiriyle değiştirilebilir, ancak varisli damarları tedavi ederken, her kategoriden düzenli olarak sadece bir çare kullanmak daha iyidir.

Varisli damarlardan sürtünme

Varisli damarların ovuşturarak tedavisi, modern hastalar arasında oldukça popülerdir, çünkü bu tür fonlar çok fazla çaba ve maliyet olmadan kolay ve hızlı bir şekilde hazırlanabilir.

En ünlü tariflerden biri, Antonovka elmalarından yapılan bir karışımla ovmaktır. Bir kilogram elma bir bıçakla doğranmalı ve bir litre kaynar su ile dökülmeli ve iki saat sonra homojen bir püre oluşana kadar yoğurulmalıdır. Bileşimi günde bir kez ağrılı bacaklara sürmek ve bitmiş karışımı buzdolabında saklamak, prosedür için bir su banyosunda ısıtmak gerekir.

Varisli damarların tedavisinde etkili bir bitki, çiçek salkımlarından sürtünme için yağlı bir çözelti hazırlayabileceğiniz nergistir. Bunun için 0, 5 litre bitkisel yağa 50 gr kuru çiçek dökülür, zeytinyağı kullanmak en iyisidir, ancak ayçiçek yağı da uygundur. Elde edilen karışım yarım gün bekletilmeli, daha sonra su banyosunda yarım saat kaynatılmalı, soğutulmalı ve süzülmelidir. Ortaya çıkan çözelti, etkilenen alanlarla üç hafta boyunca günde 1 kez 10 dakika tedavi edilmelidir.

Doğallığından tamamen emin olmak istiyorsanız mağazadan satın alabileceğiniz veya kendi başınıza hazırlayabileceğiniz elma sirkesi iyi bir ovma etkisi gösterir.

Yemek pişirmek için birkaç tarif var, böylece herkes kendileri için uygun bir seçenek seçebilir. Ağrıyan ayakları bir ay boyunca günde iki kez - sabah ve akşam - sirke ile ovmak gerekir.

Varisli damarlar leylak veya akasya salkımları ile tedavi edilebilir. İlk durumda, 0, 5 litrelik bir kap çiçeklerle doldurulur ve alkol veya yüksek kaliteli votka ile dökülür, ardından bir hafta boyunca demlenir. İkinci durumda, 50 g çiçek salkımına 0, 5 litre alkol veya votka dökülür ve iki hafta ısrar edilir. Ortaya çıkan tentür süzülmeli ve bir ay içinde parmaklardan uyluğun yanına hareket ettirerek ovmak için kullanılmalıdır.

Ev yapımı merhemler

Varisli damarlar için merhem sadece eczaneden satın alınamaz, aynı zamanda hazırlık için doğanın armağanları kullanılarak bağımsız olarak da yapılabilir.

En basit seçenek nergis ilacıdır. Hazırlamak için, çiçekleri sapları ve yaprakları ile birlikte toplamanız, ince doğramanız ve aynı miktarda erimiş domuz yağı ile karıştırmanız gerekir. Elde edilen karışım bir gün bu formda bırakılmalı, daha sonra bir su banyosunda ısıtılmalı, süzülmeli ve bir cam kavanoza dökülmelidir. Merhemi her gün 2-3 kez uygulamanız gerekir.

Bir merhem, bir bardak zeytinyağı (bitkisel yağ ile değiştirilebilir), 100 g doğal balmumu ve aynı miktarda iğne yapraklı reçine gerektiren daha karmaşık bir reçeteye sahiptir. Tüm malzemeler bir tencereye konulmalı ve 10 dakika kaynatılmalı, 2 yemek kaşığı doğal sıvı bal eklenmeli ve karışımı aynı miktarda kaynatılmalıdır. Son adım, 1-2 g propolis ilavesi olacaktır, bundan sonra merhem 10 dakika daha kaynatılmalıdır. Bitmiş karışım soğutulmalı, süzülmeli ve bir cam kaba dökülmelidir, merhemi günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Aloe suyu, ghee, Vishnevsky merhem, doğal bal, ichthyol merhem, soğan suyu ve sıvı çamaşır sabunundan yapılan bir merhem güçlü bir etkiye sahiptir. Her bir malzemeden bir çorba kaşığı karıştırmak ve karışımı kaynatmayacak şekilde sürekli karıştırarak ateşe vermek gerekir. Homojen hale geldiğinde kabı ocaktan alıp soğutmak gerekir. Bitmiş merhem etkilenen bölgelere uygulanmalı ve doğal bir bezle sarılmalıdır. Bu formda bir gün boyunca yürüyebilir ve ardından işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Varisli damarlar için kompresler

Kompresler özellikle popülerdir çünkü varis semptomlarının şiddetini etkili bir şekilde azaltabilirler. Hastalığı tedavi etmenin en kolay yolu çiğ patates kullanmaktır. Rendelenmesi, herhangi bir doğal kumaşın üzerine yaklaşık 1 cm'lik bir tabaka halinde serilmesi, ağrıyan bacağın üzerine sabitlenmesi ve gece boyunca bırakılması gerekir.

Mavi kil, bacaklardaki varisli damarlara yardımcı olur. Bu bileşeni, kıvamda kalın ekşi kremaya benzeyen homojen bir kütle oluşana kadar sıcak, ancak kaynar su veya süt peynir altı suyu ile karıştırmak gerekir. Karışım, etkilenen bölgelere 1. 5-2 cm kalınlığında yoğun bir tabaka halinde, temiz bir havlu ile sarılmalı ve üstüne yünlü bir bezle uygulanmalı, 2 saat sonra kompres kaldırılmalıdır.

Bal kompresleri iyi bir etkiye sahiptir, ancak ayda bir defadan fazla uygulanamazlar. İlk olarak 0, 5 su bardağı doğal sıvı bal ve rende üzerine rendelenmiş iki orta boy soğan karışımı yapabilirsiniz. İkinci olarak, bir bardak bal ve 1 yemek kaşığı iri sofra tuzunu karıştırabilirsiniz. Herhangi bir karışım, bir peçete, plastik sargı ve elastik bir bandajla sarılmış, boğaz bacağına eşit bir tabaka halinde uygulanır. İlk gün, prosedür 2 saat, ikinci ve üçüncü - 4 saat sürer, dördüncü kez kompresi bütün gece bırakmanız gerekir, ardından bir ay ara verilir.

Yaz aylarında yeşil domateslerden kompres yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, taze sebze küçük parçalar halinde kesilir, ağrılı bacağa uygulanır ve bir bandajla bağlanır. Bu kompres, yeşil domatesler olduğu sürece her gece yapılabilir.

Kalanchoe varisli damarlara iyi gelir. Bu bitkinin taze yapraklarını ince ince doğramak, yarım litrelik bir kavanozla doldurmak ve üstüne votka veya alkol dökmek gerekir. Elde edilen karışım bir hafta boyunca karanlık bir yerde demlenmeli ve süzülmelidir. Tentürde, ağrılı bacağın etrafına sarılmış temiz bir havlu nemlendirilir ve üstüne yünlü bir bez sarılır. En az bir ay boyunca geceleri böyle bir kompres yapmanız gerekir.

Varisli damarlar için bir diğer faydalı bitki ise pelindir. 1: 2 oranında ılık süt veya yoğurtla karıştırmak, doğal bir kumaş üzerine eşit bir tabaka halinde sermek ve ağrıyan bacak bölgesine bağlamak gerekir. Yukarıdan plastik bir sargı ve ılık bir bez sarmanız gerekir. Böyle bir kompres bir hafta boyunca günde 3-5 saat uygulanmalı, ardından 3 gün ara verilmeli ve kursu tekrarlanmalıdır.

Banyolar ve tepsiler

Alternatif tedavi, banyo veya ayak banyosu yaparken suya katkı maddesi olarak çeşitli kaynatmaların ve tıbbi karışımların kullanılmasını da içerir. Her zamanki kabartma tozu, tam bir banyoda seyreltilmiş bir paket miktarında veya banyolar için 5 litre suya karıştırılmış 5-7 yemek kaşığı miktarında kullanılan belirgin bir etkiye sahiptir. Bu durumda, suyun sıcaklığı sıcak olmalı, ancak haşlanma olmamalıdır, çünkü bu, varisli damarların durumunu olumsuz etkiler. 15-30 dakika sodalı banyo, 10-15 dakika ayak banyoları yapılmalıdır.

Bir başka etkili bitki bataklık sarmaşığıdır. Bu bitkinin 100 gr kuru yaprağını 5 litre kaynar su ile karıştırıp 10 saat demlemek gerekir. Daha sonra et suyu rahat bir sıcaklığa ısıtılmalı ve onunla 20-30 dakika ayak banyosu yapılmalıdır.

Üzüm yapraklı bir banyo, semptomları hafifletmeye ve genişlemiş damarların şiddetini azaltmaya yardımcı olacaktır. 50 gr kuru üzüm yaprağını 3 litre kaynar su ile karıştırmak, birkaç saat bekletmek ve kabul edilebilir bir sıcaklığa ısıtmak gerekir. Böyle bir kaynatma ile banyo 15-20 dakika alınmalıdır.

At kestanesi banyolarının belirgin bir etkisi vardır. Bu ağacın kabuğunu papatya çiçeği ve ısırgan otu ile eşit oranlarda karıştırmak, ardından 30 g karışımı üç litre kaynar su ile dökün ve bir saat bekletin. Elde edilen çözeltiyi süzün, gerekirse ısıtın ve banyolar için bir kaba dökün. İşlem yarım saat sürmeli, her gün yapılmalı ve tamamlandıktan sonra bacaklarınızı elastik bir bandajla sarın veya kompresyon çorabı giyin.

Dahili kullanım için ürünler

Varisli damarlar sadece yerel müstahzarlarla tedavi edilebildiğinden, harici kullanım ajanları da dikkati hak ediyor. Bunları kullanmak çok daha kolaydır, sadece evde değil, işte veya okulda da yapılabilir, bu yüzden hastalık için karmaşık bir tedavi olarak bu kadar popüler hale geldiler.

Çoğu zaman, varisli damarların tedavisinde belirgin bir etkiye sahip olan at kestanesinin tıbbi özelliklerine referanslar bulabilirsiniz. Tentürü hazırlamak için yeşil kabuklardan soyulmuş çiçek salkımları veya meyveler kullanabilirsiniz. Seçilen hammaddeler bir bıçakla, rende üzerinde veya başka bir şekilde doğranmalı, 10 g ölçülmeli, bir cam kaba aktarılmalı ve 100 ml alkol veya votka dökülmelidir, ardından karışımı ılık bir yere koymak gerekir. bir hafta yer. Bitmiş tentür günde üç kez, yemeklerden 30 damla alınmalıdır.

Muz, civanperçemi, ahududu kökü ve papatya salkımlarının bitkisel toplanması, hastalığın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Tüm bileşenler eşit oranlarda karıştırılmalı, ardından 0, 6 litre kaynar su koleksiyonundan 2 yemek kaşığı dökün. Elde edilen karışım kaynatılmalı, ocaktan alınmalı ve 12 saat ısrar edilmelidir. Bitmiş et suyu günde iki kez 150 ml alınmalıdır.

varisli damarlar için halk ilaçları

Kaynatma için başka bir tarif, ikievcikli ısırgan otu, civanperçemi, hatmi kökü ve St. John's wort salkımının yapraklarının kullanılmasını içerir. Tüm malzemeleri eşit oranlarda karıştırmak, bir litre kaynar su dökmek ve tamamen soğuyana kadar demlenmeye bırakmak gerekir. Süzülmüş et suyu günde 3-4 kez, 2-3 hafta boyunca 100 ml alınmalıdır. Bundan sonra bir hafta ara verilir ve döngü tekrarlanır, tedavinin tamamı altı ay sürer.

Geleneksel tıp, vücuttaki doğal süreçleri normalleştirmek için sebze sularının veya karışımlarının kullanılmasını sağlar, bu da varis semptomlarının zayıflamasına katkıda bulunur. Havuç ve ıspanak yapraklarının suyunu 10: 6 oranında, havuç, ıspanak ve pancar suyunun karışımını 10: 3: 3 oranında, ıspanak suyu, şalgam ve su teresinden yapılmış bir içecek olarak kullanabilirsiniz. 4: 2: 2 oranı.

Küçük hindistan cevizi, varisli damarların tedavisinde iyi sonuçlara sahiptir. Bir tentür hazırlamak için, 1 litre votka veya alkole 200 g toz hindistan cevizi dökülür, ardından 10 gün boyunca karanlık bir yerde demlenir. Elde edilen tentür, bitene kadar günde üç kez 30 damla alınır.

Genellikle, varisli damarları tedavi ederken, kaynatma şeklinde ela (ela) kullanılır ve bu bitkinin hem yaprakları hem de kabuğu kullanılabilir. İlk durumda, 500 ml kaynar su ile 2 yemek kaşığı kıyılmış kuru ela yaprağı dökmeniz ve ürünün birkaç saat demlenmesine izin vermeniz gerekecektir. İkinci durumda, ela kabuğunu durulamak, öğütmek ve kurutmak, 1 yemek kaşığı hammaddeyi 0, 5 litre kaynar su ile dökmek ve 10 dakika kaynatmak gerekir. Herhangi bir et suyu süzülmeli ve hastalığın semptomları rahatsız etmeyi bırakmadığı sürece yemeklerden önce günde dört kez alınmalıdır.