Varis tedavisi için modern yöntemler

Varis atalarımızı da rahatsız etti, ancak doktorlar başarısız bir şekilde hastalığın üstesinden gelmeye çalıştı. Günümüzde, kronik venöz yetmezlik güzel kadın ve erkek bacaklarını deforme etmeye devam ediyor, ancak modern tıp, bacaklardaki varislerden nasıl kurtulacağınız konusunda çok çeşitli yöntemler sunuyor.

doktor varisli damarları inceliyor

Artık hastalar için kremler ve jeller, kapsüller ve özel iç çamaşırlar var, fizyoterapi egzersizleri ve masaj kursları geliştirildi, hoş olmayan bir rahatsızlığın cerrahi ve lazer tedavisi uygulanıyor. Venöz duvarların anormal genişlemesinin üstesinden nasıl geleceğimizi bulalım.

Varisli damarlardan sonsuza kadar nasıl kurtulurum?

Bu hastalık genetik olarak programlanmıştır. Ve eşlik eden faktörlerle hastalık kendini daha güçlü veya daha zayıf gösterecektir. Örneğin, ayakta dururken veya hareketsiz çalışırken, sigara içerken, aşırı kilolu veya hormonal dengesizlik.

Tabii ki, kalıtımla tartışmak imkansızdır, ancak bir kişi bir hastalığı önleme, ilk belirtilerine hızla dikkat etme ve yetkin bir şekilde yanıt verme yeteneğine sahiptir. Ve varisli damarların yavaş ilerleyen bir hastalık olması iyidir, böylece ilk belirtilere hızla tepki verebilir ve savaşmaya başlayabilirsiniz.

Varisli damarların tedavisi ve önlenmesi için mevcut yöntemler çeşitlidir. En yaygın tedavi yöntemlerinin bir listesini ve kısa açıklamalarını sunuyoruz.

Venöz duvarların güçlendirilmesi

Varis belirtilerini (bacaklarda şişmiş damarlar) tedavi etmek için damar güçlendirici ilaçlar reçete edilir. Çoğu zaman bunlar merhemler ve jeller ile özel venotonik ilaçlardır. Tamamen iyileşmeye yardımcı olmazlar, ancak düzenli kullanımları kalıcı bir olumlu etki sağlar, ağrıyı hafifletir ve hastalığın semptomlarını hafifletir. Bir flebolog, hastalığın lokalizasyonuna ve evresine, hastanın cinsiyetine ve yaşına göre tedaviyi reçete eder.

Tıbbi keten kullanarak kan damarlarının duvarlarının genişliğini azaltmak

Sıkıştırma tedavisi antik çağlardan beri bilinmektedir. Daha sonra lejyonerler şişmeyi önlemek için bacaklarını köpek derisinden yapılmış bandajlarla sardılar. Artık hastalar, alt ekstremiteleri sıkacak, kanın hareketini hızlandıracak, damarların çapını daraltacak özel kompresyon iç çamaşırları (çoraplar, taytlar) satın alma fırsatına sahipler. Bu tedavi yöntemi, diyet ve ilaç içeren bir tedavi kompleksinin parçası olarak önerilir.

Fizyoterapi

Hastalığın karmaşık tedavisinde fizyoterapi prosedürleri (ozonlama, fizyoterapi egzersizleri, masaj, donanım pnömokompresyonu) reçete edilir. Bağımsız bir tedavi yöntemi olarak, varisli damarların üstesinden gelmeye yardımcı olması olası değildir.

Bacaklarda şişmiş damarların tedavisi için halk ilaçları

Evde ayrıca varisli damarların ağrı semptomlarını ve belirtilerini hafifletmeye çalışabilirsiniz. Ağdaki bacak incelemelerinde varisli damarlardan nasıl kurtulacağınızı bulmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, geleneksel tedavi yöntemlerinden, hastalardan iyi yorumlar, at kestanesi tentürü, domates ve elma sarması, arı ürünleri ile rahatsızlığı tedavi etme yöntemi için tarifler aldı.

Varisli damarlar için cerrahi tedaviler

Varisli bacakların estetik olmayan görünümü, hastalığın madalyonun sadece bir yüzüdür. Kanın durgunluğu kan pıhtılarının oluşumuna yol açar ve bu zaten insanlar için ölümcül olabilir. Bu nedenle cerrahi tedavi, venöz düğümlere veda etmeye ve bacaklardaki varislerden sonsuza kadar nasıl kurtulacağınız sorusuna cevap vermeye yardımcı olacaktır.

Ameliyatta varisli damarları çıkarmanın birkaç yolu vardır:

  • Skleroterapi. Etkilenen damarların bağlanması. Yöntem, küçük yüzeysel damarları büyütmüş olanlar için uygundur.
  • Termal obliterasyon, endovaenöz termal obliterasyon ve lazer ve radyofrekans pıhtılaşması. Damarları "demlemek" için iki benzer yöntem. Yöntemler, şiddetli varis formları için bile etkilidir.
  • Klasik cerrahi - flebektomi, miniflebektomi. Etkilenen damar bölgelerini %100 sonuçla giderir, ancak kalp, akciğer, karaciğer, böbrek yetmezliği olan hastalar ve 75 yaşından büyük hastalar için uygun değildir.

Varisli damarların önlenmesi

Varisli damarlar, venöz duvarların anormal genişlemesidir. Hastalığın sinsi yanı, damarlarda elastin olmamasıdır, bu nedenle tonunu kaybeden arter artık eski haline getirilemez. Bu nedenle, hastalığın tekrarını önlemek için, yaşam tarzını da ayarlamak gerekecektir: saunalara gitmeyi ve sıcak banyoları reddetmek, aktif bir yaşam tarzı sürmek, beslenmeyi rasyonelleştirmek.