Alt ekstremitelerin varisli damarları ile spor yapmak mümkün mü

varisli damarlar için fitness dersleri

Bugün, gezegenimizin nüfusunun neredeyse üçte biri varisli damarlar gibi bir kusurdan muzdarip. Ne yazık ki, modern dünyada, bu rahatsızlığın yerleşik bir yaşam tarzının sonucu olduğu iddiası hala sıkıca tutulmaktadır. Aslında, bu hastalık aktif bir yaşam tarzı süren kişilerde oldukça yaygındır. Ve bu gibi durumlarda, insanlığın güzel yarısının birçok temsilcisi için, varisli damarlarla spor yapmanın mümkün olup olmadığı sorusu çok alakalı hale geliyor.

Varis nedir ve bu hastalık teşhis edilirse fitness derslerine devam etmek mümkün müdür? Bu ve diğer önemli soruları aşağıda ayrıntılı olarak cevaplamaya çalışacağız.

Varisli damarlar neden ortaya çıkıyor?

Varis ve fitness uyumlu olup olmadığını öğrenmeden önce bu kusurun ne olduğunu belirlemelisiniz. Basit ve anlaşılır kelimelerle konuşursak, varisli damarlar şişmiş ve bükülmüş damarlar olarak tanımlanabilir, bu da sonuç olarak yüzeye kanamalarına neden olur.

Varis kusuru sinsidir, çünkü insan vücudunun herhangi bir yerinde kendini gösterebilir. Ancak bu hastalığın ortaya çıkmasının ana provokatörleri aşağıdaki faktörlerdir:

 • kalıtım;
 • yaşlılık yaşı;
 • obezite;
 • hormonal arka planda ihlal;
 • sedanter yaşam tarzı;
 • uzuv yaralanması.

Ezici çoğunlukta, bir kişinin uzun süre hareket edebilmesi veya tam tersine hareketsiz bir yaşam tarzı sürmesi nedeniyle bacaklarda şişkin damarlar görülür.

Kural olarak, varisli damarların ilk derecesi, bir kişinin genel durumunu etkilemeyen vasküler paternlerin ortaya çıkmasıdır. Ancak aynı zamanda, bazı durumlarda böyle bir semptom insan sağlığına tehdit oluşturabilir. Varisli damarlar tedavi edilmezse yavaş yavaş komplikasyonlara yol açar.

Neden oluyor? Oldukça basit, her insanın dolaşım sistemi damarlardan, damarlardan ve atardamarlardan oluşur. Bildiğiniz gibi, atardamarlar biyolojik sıvının kalp kasına ulaşmasının ana motorudur. Ve damarlar da, çok ihtiyaç duyulan oksijenle doyurulması için kanı akciğerlere gönderen bir ters motor görevi görür.

Aynı zamanda, biyolojik sıvının geri hareket edememesi sayesinde damarlarda tuhaf valfler bulunur. Ve valflerin çalışmasında herhangi bir arıza meydana gelirse, ilk olarak damarlarda şişme meydana gelir. Ve görünür hale gelirlerse, kusurlu bir genişleme meydana gelir.

Tüm insan venöz sisteminin iki tuhaf gruba ayrıldığını vurgulamakta fayda var, bunlar derin damarlar ve yüzeyde bulunanlar. Aynı zamanda, her damarda biyolojik sıvının geri akmamasını sağlamaktan sorumlu bir valf bulunur.

Ve valflerden biri arızalanırsa, damarda aşırı voltaj başlar ve bu da vasküler paternlerin ve hematomların ortaya çıkmasına neden olur. İlk başta böyle bir rahatsızlığın tamamen kozmetik bir kusur olması da önemlidir. Ancak gelecekte, kozmetik bir tedavi yoksa, oldukça tehlikeli bir hastalığa dönüşür.

Favori aktivitenizden vazgeçmemek için hangi kurallara uyulmalıdır?

Oldukça sık, birçok kız bacakların varisli damarları olan fitness ile ilgilenir, izin verilir veya kontrendikedir. Her şeyden önce, bir doktora danışmadan, kendi başınıza herhangi bir karar vermeyin, basit bir kuralı hatırlamalı ve bunlara uymalısınız. Çünkü sadece kalifiye bir uzman böyle bir kusuru ve derecesini tanımlayabilecektir.

Bir kişi bir doktordan bir sonuca varır ve bu kusurla ilgili tüm tavsiyeleri alır almaz, en sevdiği egzersizleri uygulamaya devam etmek için fitness eğitmeniyle iletişime geçebilecektir.

Fitness derslerinin bir eğitmen rehberliğinde yapılması gerektiğini belirtmekte fayda var, ancak bu bir mentorun varlığının sürekli olması gerektiği anlamına gelmez, bir süre onun kontrolü altında olması yeterlidir.

Ayrıca, egzersizler doğru seçilirse, bu tür egzersizler sadece hastalığın gelişimini durdurmakla kalmayacak, aynı zamanda varisli damarları sonsuza kadar tedavi edecektir.

Her durumda, her kişi bir şeyi hatırlamalı, varisli damarların ilk belirtileri ortaya çıktığında hemen bir doktora danışmalısınız. Bu, yalnızca komplikasyonların gelişmesini önlemekle kalmayacak, aynı zamanda en sevdiğiniz sporu yapmaya devam etmenize de yardımcı olacaktır.

Fitness yardımı ile varisli damarları yenmek mümkün mü

Varisli damarlar için fitness dersleri sadece kompresyon çoraplarında yapılmalıdır. Böyle bir önlem, damarların duvarlarını desteklemeye yardımcı olacaktır. Bu iç çamaşırı, özellikle belirli egzersizler bacak gerginliğine neden olduğunda önerilir.

Doktor varis teşhisi koyduysa, koşmayı unutmalısınız, bu kural aerobik için de geçerlidir. Ve elbette, ağır bir yük ile tüm egzersizler.

Kesinlikle tüm egzersizlerin alt ekstremitelerden biyolojik sıvı çıkışı olmasını sağlamayı amaçlaması gerektiğini anlamak önemlidir. Bisiklet en iyi seçenektir.

Bir kişi herhangi bir egzersiz yaptığında, unutmaması gereken en önemli şey, refahı üzerinde sürekli kontrol sağlamaktır. Bu nedenle, çoğu zaman bir fitness eğitmeni, antrenmanınıza bazı yoga egzersizleri eklemenizi önerir.

varisli damarlar için fitness egzersizleri

En faydalı ve etkili egzersiz, alt uzuvları yukarı kaldırmaktır, böyle bir eleman kan akışını önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda, yeni başlayanlara huş ağacı gibi en basit hareketlerle başlamaları önerilir. Aynı zamanda "pulluk" denilen hareket de oldukça etkilidir.

Kişi bir eğitmen eşliğinde egzersizleri seçerken ilk uyması gereken kural bacaklara binen yükü arttıran egzersizlerden kaçınmaktır.

Bu nedenle sadece kas ve kalp sistemlerini geliştiren hareketleri yapmak en doğrusu olacaktır. İzin verilen bu tür egzersizler şunları içerir:

 • dört ayak üzerinde gerçekleştirilen arka salıncaklar;
 • bacakların sırtüstü pozisyonunda kaçırma, fleksiyon ve uzatma yapmak;
 • alt ekstremite presleri;
 • bacakların başın üstünde olduğu egzersizler.

Bu tür egzersizler, sadece bacakları değil aynı zamanda kalçaları da güçlendirirken, kan damarlarının duvarlarındaki baskıyı önlemeye yardımcı olacaktır.

Egzersizinizin faydalı olması için bilmeniz gerekenler

Bir kişi varis teşhisi ile fitness eğitimine katılmaya karar verirse, egzersizlerini bacaklarda durgunluğu tamamen önleyecek şekilde inşa etmesi gerekir.

Ayrıca, kuvvet antrenmanı ile kalp sisteminin işleyişini iyileştirmeyi amaçlayanlar arasında bir denge kurmaya çalışmanız gerekir. Bu nasıl yapılır, her şey çok basit, sadece aşağıdaki alıştırmaları yapın:

 • yüzme havuzunda yüzmek;
 • yürüme;
 • bir bisiklet eğitmeni kullanın;
 • varisli damarların gelişiminin ilk aşamasında hafif aerobik yapmak.

Bu tür faaliyetler, aynı anda insan buzağılarını pompalarken biyolojik sıvının vücuda pompalanmasına yardımcı olur. Ve bildiğiniz gibi güçlü buzağılar kan dolaşımının doğru çalışmasıdır. Bu nedenle, fitness ile uğraşanlar yukarıdaki egzersizlere özellikle dikkat etmelidir.

Varis kusuru olan bu tür egzersizlerin, doktorun tüm kurallarına ve tavsiyelerine kesinlikle uymanız durumunda tehlikeli olmadığını anlamak önemlidir.

Ancak bu kusur ihmal edilmiş bir durumdaysa, ancak tıbbi muayeneden sonra ve izniyle derslere devam edilebilir.

Ayrıca, bazı durumlarda, fitness egzersizlerinin tamamen ertelenmesi gerekecektir, bu, tromboflebit gelişiminin gerçekten görünür olduğu durumlar için geçerlidir.

Varisli damarlar için ne tür sporlardan kaçınılmalıdır?

Yukarıda açıklandığı gibi, fitness, etkilenen damarlar için muazzam faydalara sahiptir. Ancak aynı zamanda, insan sağlığına tehdit oluşturabilecek bazı egzersizler için belirli kontrendikasyonlar vardır, yani:

 • alt uzuvlardaki herhangi bir yük. Mesele şu ki, yerçekimi zayıf ve etkilenen damarlar için çok tehlikelidir;
 • ağız kavgası ve akciğer gerektiren herhangi bir egzersiz. Bu tür hareketler bacaklardaki yükü artırabilir;
 • kuvvet aerobik tabu olmalıdır;
 • futbol, voleybol ve basketbol gibi oyunla ilgili herhangi bir spor.

Bacaklarına baskı uygulayabilecek hareketlerden kaçınırsa, zindeliğin bir kişiye zarar vermeyeceğini anlamak önemlidir. Kendinize zarar vermemelisiniz, venöz kusur ortadan kalkana kadar bir süre bu tür faaliyetlerden kaçınmak daha iyidir.

Venöz bir hastalığın yavaş yavaş tromboflebit şeklinde en güçlü komplikasyonları verebileceğini anlamak önemlidir.

Bazı yararlı ipuçları

Varisli damarlar için fitness dersleri, program kökten değiştirildiğinde bile birçok fayda ve zevk getirebilir. Bu özellikle kadınlar için geçerlidir, çünkü varis henüz bir cümle değildir ve tedaviye zamanında başlarsanız, kısa sürede eski favori egzersizlerinize geri dönebilirsiniz.

Varisli damarlardan muzdarip insanlar için aşağıdaki aktiviteler çok faydalı olacaktır:

 • yüzme;
 • yoga;
 • Pilates;
 • kilo vermenize yardımcı olacak danslar;
 • terapötik nitelikteki jimnastik;
 • eklemler için egzersiz.

Varisli damarlardan muzdarip her insan bir şeyi hatırlamalıdır, bu rahatsızlık bir cümle değildir. Ve bu durumda, fitness dersleri sadece kontrendike değildir, aynı zamanda bunun tersi de bu problemden kurtulmak için çok faydalıdır.

Varisli damarlar başlamışsa ve ilgili doktor bu tür faaliyetleri kategorik olarak yasakladıysa, bu bir rahatsızlık nedeni değildir, terapötik tedavi başladığında ilk kez bu tür eğitimden kaçınmak yeterlidir.

Ve varisli damarlar bittiğinde, yavaş yavaş en sevdiğiniz eğlenceye dönebilirsiniz. Ana şey, alt uzuvlardaki tüm ağır yüklerden kaçınmaktır.

Sonuç olarak varis gibi bir hastalığın zamanında önlem alınmazsa oldukça tehlikeli olduğunu da eklemek isterim. Bu nedenle, bir kişi kendi sağlığını takdir ederse, ilk işarette, bir flebolog ile konsültasyon için sevk almak için acilen yerel bir doktora gitmelisiniz. Unutmayın, sağlığınız sadece sizin elinizde ve uzun ve mutlu yaşamınız size bağlı.