Bacaklardaki varisli damarların nedenleri ve ortadan kaldırma yöntemleri

Varis sorunu, bir insanı evrimsel gelişiminin tüm yolu boyunca rahatsız eder. Bu, çok sayıda arkeolojik kazı ile kanıtlanmıştır. Örneğin, mezarı MÖ 16. yüzyıla kadar uzanan Mısır'da bir mumya keşfedildi. Alt ekstremitelerinde varis izleri ve onu ortadan kaldırma girişimleri bulundu. Antik çağın büyük bilim adamları - Hipokrat ve Avicenna - bu sorunun çözümü üzerinde çalıştılar ve eserlerinde anlattılar.

kadınlarda varis

Tıbbi terminolojide varis, vücudun damarlarının derin bir patolojisi anlamına gelir. Hastalık, fizyolojik değişikliklerinden dolayı damarların ve kan damarlarının çalışmasının bozulması ile karakterizedir. İnsanlarda "varisli damarlar" terimi genellikle sadece alt ekstremite damarlarının yenilgisi ile ilişkilidir.

Bu, hastalığın ana klinik tablosunun venöz düğümler ve kılcal ağlar şeklinde uyluklarda, bacaklarda veya ayaklarda gözlenmesi gerçeğiyle açıklanmaktadır. Bununla birlikte, hastalık sıklıkla iç organlarda gelişir.

Varisli damarların sadece kadınlara özgü bir hastalık olduğu büyük bir yanılgıdır. Çeşitli kaynaklar, gezegenimizin her ikinci sakininin değişen derecelerde hastalıktan muzdarip olduğunu göstermektedir. 90'lı yılların sonlarında İskoçya'da yapılan araştırmalara göre, kadınların yaklaşık %40'ında ve her üç erkekten birinde patoloji tespit edildi.

Ülkemizde 2000'li yılların başında yapılan benzer çalışmalar, kadınların %67'sinde ve her saniye erkekte hastalığın varlığını göstermiştir. Ayrıca bugün doktorlar, ergen çocuklar arasında morbiditede bir artışa dikkat çekiyor.

Varisli damarların nedenleri

Hastalığın gelişimindeki ana faktör, doktorlar venöz kapakların arızalanması olarak adlandırılıyor. Bunun nedeni, hücrelerdeki kolajen dengesizliği nedeniyle damarların tonundaki azalmadır.

Kollajen, bağ dokusunun ana temelini oluşturan bir proteindir: kıkırdak, tendonlar, kan damarları. Bu bileşen, güçlerinden ve esnekliklerinden sorumludur. Vücutta bu proteinin sentezinin bozulması, dokulardaki hücreler arası yapıların işlev bozukluğuna ve fizyolojik değişikliklerine yol açar.

Bildiğiniz gibi, vücudumuzdaki kan, büyük ve küçük olmak üzere iki kan dolaşımı dairesinde hareket eder. Kalp kasılmaları nedeniyle damarlar ve kan damarları yoluyla uzuvlara gider. Ekstremitelere kan akışında genellikle bir sorun yoktur, ancak yerçekimi ekstremitelerden kalbe kan akışını engeller.

Kanın kalbe dönüş sürecinin engellenmeden devam etmesi için damarlarda kanın tek yönde akmasını sağlayan kapakçıklar bulunur. Bu sürecin normal işleyişi için algoritma aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • kalp kan pompalar;
 • damarlar boyunca uzuvdan yukarı kaldırmak;
 • kan belirli bir seviyeye yükselir ve geri düşmesini önleyen bir venöz kapakla sabitlenir.

Bu, bir sonraki kalp atışına kadar gerçekleşir, ardından döngü tekrarlanır. Kas dinamikleri de normal kan dolaşımına katkıda bulunur. Kasların ritmik çalışması nedeniyle, kasılma sırasında damarlar sıkılır ve bu da doğal kan akışına katkıda bulunur.

Varisli damarlarda bu süreç bozulur. Venöz valfler kanı sabitleme yeteneklerini kaybeder ve kan akışının bir "geri akışı" vardır - geri akış. Bu, intravasküler basınçta bir artışa yol açar, bunun sonucunda damarların duvarları elastikiyetini kaybeder, gerilir ve kronik venöz yetmezlik oluşur. Hastalığın oluşumundaki ana faktörler, doktorlar şunları içerir:

 • genetik eğilim;
 • fazla ağırlık;
 • gebelik;
 • büyük fiziksel aktivite;
 • sedanter yaşam tarzı;
 • sigara, alkol.

Aşırı fiziksel stres - bacaklarda uzun süreli statik duruş, intravasküler basınçta bir artışa neden olur. Risk grubu, faaliyetlerinin doğası gereği uzun süre ayakta durmak zorunda kalan kişileri içerir:

 • Aşçılar;
 • garsonlar;
 • kuaförler vb.

Hareketsiz bir yaşam tarzı, kas atrofisine ve bir bütün olarak vasküler sistemin tonunda bir azalmaya yol açar. Ve sigara veya alkol kötüye kullanımı gibi kötü alışkanlıklar, venöz yetmezliğin gelişiminde olumsuz ek faktörlerdir.

kadınlar arasında

Kadınlarda varis oluşumunun ana tetikleyicisi, genetik yatkınlığa ek olarak doktorlar hamilelik diyor. Bu hassas dönemde, kadınlar hormonal arka planda yeniden yapılanma yaşarlar.

Endokrin sistemindeki bozulma nedeniyle, bağışıklıkta bir azalma ve vücudun genel bir zayıflaması vardır. Çoğu zaman, hastalık doğumdan sonra kendini göstermeye başlar. Ayrıca, kadınlarda varislerin nedeni, moda trendlerini takip etme tutkusudur - topuklu ayakkabı giymek.

erkeklerde

Erkek ölümlerinin %30'u kalp damar hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Her şeyden önce, bu kadınlardan daha kalın kan ile ilişkilidir. Bu nedenle erkekler genellikle felç ve kalp krizlerinin nedeni olan damar plaklarının oluşumuna daha yatkındır. Kalın kan, varis oluşumundaki ana faktörlerden biri olan intravasküler basıncı arttırır.

Fiziksel gücün gerekli olduğu çoğu meslekte nüfusun ağırlıklı olarak erkek kısmının yer aldığını belirtmekte fayda var. Erkeklerde varis geliştirme riski, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının sıklıkla ihmal edilmesini, tütün ürünlerinin veya alkollü içeceklerin kötüye kullanılmasını artırır.

ergenlerde

Flebologlar - vasküler hastalıkların problemleriyle uğraşırlar, istatistiksel çalışmalar yaparlar, varisli damarların "gençleştiğine" inanırlar. Kısmen, yaklaşık 20-30 yıl önce, bu tür istatistiklerin tutulmadığı gerçeğinden dolayı. Hastalığın gençler arasında yaygın olarak yayılması, öncelikle genetik yatkınlıkla ilişkilidir.

Gerçek şu ki, ebeveynlerden birinin varisli damarları varsa, hastalığın kalıtım yoluyla bulaşma olasılığı% 70'tir. Bulaşanın hastalığın kendisi değil, ona genetik bir yatkınlık olduğu belirtilmelidir. Bu, kusurlu venöz kapakçıkların, daha ince damar duvarlarının veya bağ dokusunun zayıflığına yol açan yetersiz kollajen sentezinin oluşumunda ifade edilebilir. Aşağıdakilerin öyküsü olan çocuklarda varis gelişme olasılığı yüksektir:

 • karın fıtığı;
 • düz ayak;
 • skolyoz.

Bu faktörler, vücut pozisyonunda bir değişikliğe ve yürürken ağırlık merkezinde bir kaymaya katkıda bulunur. Bu, yükün alt ekstremitelerde dengesiz dağılımına yol açar ve varis gelişimine katkıda bulunabilir.

Modern çocuklarda yerleşik bir yaşam tarzı, varisli damarların gelişmesinin bir başka nedenidir. Her yerde bulunan bilgisayarlaşma nedeniyle, gerçek dünyadaki fiziksel olarak aktif oyunların yerini başarıyla sanal dünyadaki oyunlar almıştır.

Bugün, "K - inme", "K - kalp krizi" gibi modern terimlerle birlikte, bir tane daha ortaya çıktı - "bilgisayar varisleri". Bilgisayar başında otururken damarların uzun süre sıkılması fiziksel hareketsizliğe yol açar. Bu sorun hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerlidir.

Psikosomatik nedenler

Hastalığın gelişimindeki diğer faktörler, bir kişinin psikosomatik durumunu içerir. Sık kaygı, kaygı, sinirlilik, depresyon, sözde "zararlı" stres durumunun veya "sıkıntının" belirtileridir. Bu durum aşağıdakilerle karakterize edilir:

 • artan kan basıncı;
 • merkezi sinir sisteminin depresyonu;
 • ekzokrin sistemin işlev bozukluğu;
 • azalmış bağışıklık.

Bir dereceye kadar, bir kişi için duygusal stresin tezahürü normal ve hatta faydalıdır. Stresli bir durum, vücudun dış etkenlere karşı koruyucu bir tepkisidir, belirli bir durumda doğru cevapları bulmak için tüm vücudun kaynaklarını hızla harekete geçirmeye yardımcı olur. Ancak sistematik stres, sinir yorgunluğuna yol açar ve vücudun tüm fonksiyonlarını olumsuz etkiler.

Belirtiler ve Tanı

Bacaklardaki varisli damarların ana semptomu deri altı damarlarında bir artıştır. İlk aşamalarda, hastalığın herhangi bir spesifik semptomu yoktur, bu da hastalığı zamanında teşhis etmeyi zorlaştırır. Ancak gelişim sürecinde hasta, damarların fizyolojik bir dönüşümünü gözlemlemeye başlar. Damarlar genişler, kılcal ağlar belirir, damarlar venöz düğümler şeklinde "gevşek" bir madde alır. Aşağıdaki belirtiler kişiyi rahatsız etmeye başlar:

 • uzuvların şişmesi;
 • konvülsiyonlar;
 • uzuvların uyuşması;
 • ağırlık veya yanma hissi;
 • özellikle ileri vakalarda trofik ülserler gelişebilir.

Hastalık yıllar içinde gelişir. Zamanında teşhisi için bir flebolog ile iletişime geçmelisiniz. Görsel bir muayeneden sonra, doktor ayrıca damarların ultrason muayenesini önerebilir veya radyoopak maddelerin dolaşım sistemine girmesiyle radyoopak bir muayene yöntemi kullanabilir.

Tedavi

Zaten "gerilmiş" damarlarla, bu sorun kremler veya merhemlerle tedavi edilemez. Bunun için iki ana yöntem vardır:

 1. cerrahi;
 2. tutucu.

Konservatif tedavi hastalığı iyileştirmez. Teknik daha çok ameliyata hazırlanmak için bir araçtır ve ayrıca patolojinin gelişmesini önlemek veya hastanın ameliyat sonrası daha hızlı rehabilitasyonu için profilaktik amaçlar için kullanılır.

Konservatif tedavi yöntemi, flebotonik ve antikoagülan grubundan ilaçlar kullanarak fizyoterapi prosedürleri ve ilaç tedavisini içerir. Bu ilaçlar kan damarlarının duvarlarını güçlendirmek ve kanı inceltmek için tasarlanmıştır. Ayrıca hastalara vitamin tedavisi verilir ve kompresyon iç çamaşırı giyilmesi reçete edilir. Modern cerrahi tedaviler aşağıdaki yöntemleri içerir:

 • flebektomi - damarların etkilenen bölgesinin bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması;
 • lazer pıhtılaşması, insizyon ve hastaneye yatış gerektirmeyen minimal invaziv bir tedavi yöntemidir;
 • radyofrekans pıhtılaşması, kesi ve hastaneye yatış gerektirmeyen modern bir tedavi yöntemidir;
 • Skleroterapi, etkilenen damarları "yapıştırma" prosedüründen oluşan, yurtdışında kullanılan en yaygın yöntemdir.

Varis tedavisi için modern teknolojiler, bir hastayı hastaneye yatmadan bile çok kısa sürede bu hastalıktan kurtarabilir. Bu sorunu göz ardı etmek ve tedavinin olmaması, trofik ülser oluşumuna ve ölümcül olabilen tromboflebit gelişimine katkıda bulunabilir.