Varis tedavisi

Alt ekstremitelerin varisli damarlarıgenellikle hastalar tarafından varis * olarak adlandırılan, gelişimi venöz sistemdeki kapakların işlevsizliği, çeşitli faktörlerin etkisi altında damar duvarındaki değişiklikler ve yetersiz kan çıkışı ile ilişkili olan en yaygın hastalıklardan biridir. alt ekstremite damarlarından. Hastalık yıllar içinde gelişir, damarlar ve kılcal damarlar yavaş yavaş genişler, bu yüzden karakteristik semptomlar ortaya çıkar.

İstatistik

Varisli damarlar ağırlıklı olarak kadın hastalığıdır

Varisli damarlar dünya çapında yaygındır:

 • farklı ülkelerde, orta yaşlı insanların% 30'a kadarı bundan muzdariptir ve kadınlar, örneğin hamilelik ve doğumun etkisi, önemli dalgalanmalar gibi çeşitli nedenlerden dolayı erkeklerden yaklaşık 3 kat daha sık hastalanırlar. hormonal arka plan ve diğerleri,
 • Bu kronik hastalığın bir özelliği, cerrahi tedaviden sonra bile, örneğin 2-5 yıl boyunca damar cerrahisi sonrası hastaların% 65'inde yüksek bir nüksetme (geri dönüş) eğilimidir, varislerin daha da gelişmesi kaydedilmiştir.

Belirtiler

Varis hastalığı yavaş yavaş gelişir, belirtiler çeşitlidir ve evreye bağlıdır:

 • ilk aşamalarda, çalışma gününün sonunda, özellikle uzun süre statik bir pozisyondan (oturma veya ayakta durma) sonra, rahatsız edici yüksek topuklu ayakkabılar giyerek bacaklarda şişme olur;
 • gelecekte şişlik yoğunlaşır, gün içinde ortaya çıkar, kendiliğinden geçmez;
 • daha sonra uyluk ve bacakların derisinde vasküler "yıldız işaretleri" belirir, bu değişiklikler birçok hasta tarafından yanlışlıkla kozmetik kusurlar olarak algılanır, ancak aslında venöz çıkışın bozulduğunu gösterir;
 • ciltten görülebilen ve daha sonra cilt yüzeyinin üzerinde "çıkan" damarlar, ince ve elastik olmayan bir damar duvarına sahip varisli damarlardır;
 • daha sonra varisli damarların olduğu bölgelerde ciltte değişiklikler var - pigmentasyon, egzama ve diğerleri;
 • daha sonra tedavisi zor olan trofik ülserler oluşur.

Varisli damarlar ile hastalar bacaklarda ağrı ve ağırlık fark eder, bacaklarda "doluluk" hissi ve nabız, kas krampları ve huzursuz bacak sendromu da görülür.

nedenler

Hastalığın nedeni, venöz duvar ve kapakların zayıflığına yol açan konjenital displazidir (bağ dokusunun gelişimi ve yapısının bozulması). Predispozan faktörler - hamilelik, ağır fiziksel çalışma veya ayakta çalışma.

Tedavi

Etkilenen ven duvarının ödemini ve geçirgenliğini azaltmak için varisli damarlar için elastik bandaj

Varis tedavisi karmaşıktır. Her şeyden önce, motor rejiminde bir değişiklik içerir. Topuklu ayakkabı giymekten, uzun yürüyüşlerden ve yorucu fiziksel aktivitelerden vazgeçmek gerekir.

Varisli damarlar için çeşitli yöntemlerin bireysel bir kombinasyonu kullanılır - konservatif ve cerrahi. Aşağıdaki düzeltme teknikleri kullanılır:

 • ilaçlar (fleboprotektörler veya venotonikler), esas olarak bitki bazında (flavonoidler, saponinler ve bitkilerin diğer biyolojik olarak aktif maddeleri), anestezi elde etmek için damarların ve lenfatik damarların tonunu iyileştirmek için hastalığın farklı aşamalarında reçete edilir, dekonjestan etkileri. Monoterapi olarak kullanılmazlar, yani tedavi için tek ilaç olarak, her zaman diğer tedaviler veya önleyici tedbirlerle birleştirilirler;
 • kompresyon tedavisi tek başına veya skleroterapi, cerrahiye yeterli bir ek olarak kullanılır;
 • elastik ve elastik olmayan tıbbi ürünlerle (bandajlar, bandajlar) kompresyon çıkışı iyileştirir, etkilenen venöz duvarın ödemini ve geçirgenliğini azaltır;
 • skleroterapi - bir damarın lümenine özel ilaçların enjekte edildiği, bunun sonucunda belirli bir kan pıhtısının oluştuğu ve damardaki kan akışının durduğu bir tedavi yöntemi (damar sertleşir);
 • farklı teknikler kullanılarak cerrahi tedavi - klasik flebektomi operasyonları yapılmakta, ayrıca lazer ve radyo frekans teknikleri kullanılmaktadır.

Fizyoterapi ayrıca varisli damarların farklı evrelerinde, diğer yöntemlerle kombinasyon halinde veya bağımsız olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. En etkili fizyoterapi prosedürleri, maksimum ödem önleyici ve drenaj etkisine sahiptir.

manyetoterapi(varisli damarlarda, çalışan bir darbeli manyetik alanın en büyük verimliliği kanıtlanmıştır) karmaşık bir etkiye sahiptir: her şeyden önce, belirli bir bölgedeki kan akışı, viskoziteyi azaltarak ve kan akışını iyileştirerek normalleştirilir, kan pıhtılaşması riskini azaltır ; lenf akışı iyileşir; dokuların oksijen ve besinlerle beslenmesi arttıkça dokulardaki metabolizma normalleşir; rejenerasyon süreçleri başlatılır. Manyetoterapinin ayrıca analjezik bir etkiye sahip olması önemlidir - sinir liflerinin duyarlılığını azaltarak ve ilk seanslardan hastanın durumu üzerinde yararlı bir etkiye sahip olan doku ödemini ortadan kaldırarak.

presoterapi- kompresöre bağlı özel manşetleri kullanarak alt ekstremitelerde sıkıştırma etkisi yöntemi. Bu durumda, ayak parmaklarından yukarıya doğru artan bir doku sıkışması meydana gelir. Yöntem, özellikle manyetoterapi ile kombinasyon halinde belirgin bir terapötik etkiye sahiptir.

Varissiz sağlıklı bacaklar

elektrostimülasyonbaldır kaslarının, sözde venöz pompanın çalışmasını arttırmayı amaçlar (venöz kanın kalbe dönüşü, venöz ağın bulunduğu baldır kaslarının pompalama etkisi nedeniyle gerçekleştirilir) . Artan kas kasılmaları ile kanın alt ekstremitelerden venöz çıkışı iyileşir.
Manyetoterapi prosedürlerinin evde de kullanılmasının mümkün olduğuna dikkat edilmelidir.

Varisli damarların tedavisinde ve semptomların azaltılmasında başarının, ilgili doktor (damar cerrahı) tarafından seçilmesi gereken çeşitli tekniklerin birlikte kullanılması durumunda tam olarak elde edilmesi daha olasıdır.

Önleme

Varis semptomlarından endişe duyan bir kişi, sağlıklı kalmak için kendi başına çok şey yapabilir! Bazı hastalar sadece cerrahi tedavi yöntemlerine güvenirler ve varislerin daha da gelişmesini önlemek için önleyici tedbirlere yeterince dikkat etmezler - ve bu yanlıştır.

Rahat bir çalışma ortamı, düzenli egzersiz tedavisi gibi zamanında yaşam tarzı değişiklikleri, önleyici ilaçların kullanımı ve kilo kaybı ile birlikte durumu (özellikle hastalığın erken evrelerinde) önemli ölçüde iyileştirebilir.

* Varisli damarlar ayakta dururken çapı 3 mm'den fazla olan varisli safen damarlardır.