Alt ekstremitelerin varis tedavisi: nedenleri, belirtileri, hastalığın önlenmesi

doktor ekstremitelerin varisli damarlarına işaret ediyor

Günümüzde modern teknolojiler ve farmakolojik ürünlerin geliştirilmesi sayesinde alt ekstremitelerin varislerinin tedavisi için birçok yöntem bulunmaktadır. Bununla birlikte, etkili tedavi için, tedavinin zamanında ve mümkün olduğunca etkili olması için patolojinin nedenlerini ve hastalığın nasıl doğru bir şekilde tanınacağını bilmek önemlidir.

kız bacağındaki varisleri inceliyor.

Varisli damarlar nedir?

Varisli damarlar zamanımızda yaygın bir patolojidir. Bu hastalık Hipokrat zamanından beri bilinmektedir. Bugün, gezegenimizin yaklaşık her dört sakininden birinde varisli damarlar görülmektedir.

Tıbbi kurumlara yapılan ziyaretlerin istatistiklerine bakılırsa, bu patoloji her beşinci erkekte ve daha adil cinsiyetin% 28'inde bulundu. Teoride, tüm popülasyonun yaklaşık yarısı bu hastalığın bazı semptomatolojisine sahiptir.

Varis, kan akışının bozulması ve toplardamar kapakçıklarının yetersizliği sonucu toplardamarların genişlemesini içeren bir patolojidir. Hem kadınlar hem de erkekler, yaştan bağımsız olarak bu hastalığa maruz kalmaktadır.

Hastalığın bir özelliği, rahat yaşam koşulları altında gelişmesi olarak kabul edilebilir. Böylece, Asya topraklarında, deneyler sırasında, sürekli fiziksel efor, fiziksel aktivite nedeniyle daha az sayıda vaka ortaya çıktı.

Bazı insanlar bu hastalığı bacaklarda, uyluklarda ve ayaklarda mavimsi bir ağ gibi görünen basit bir kozmetik cilt kusuru olarak görür. Bununla birlikte, aslında bu, dikkatli tanı ve karmaşık tedavi gerektiren ciddi bir hastalıktır ve hiçbir durumda kendi kendine ilaç tedavisine tolerans göstermez. Alt ekstremitelerin varisli damarları neden ortaya çıkıyor?

Yaygın sebepler

Patolojinin başlangıcını etkileyen bir dizi spesifik kök neden vardır. Teorik olarak üç gruba ayrılabilirler:

 • bozulmuş kan pıhtılaşması;
 • damar duvarlarında hasar;
 • çevre dokularda durgun süreçler.

Kök nedenini doğru bir şekilde belirlemek için, bir dizi teşhis prosedürü gerçekleştirmesi gereken bir doktorun tavsiyesine başvurmak gerekir. Bacaklarda venöz ağ oluşumunun en yaygın nedenleri şunlardır:

 1. Obezite.Yanlış beslenme, sık abur cubur tüketimi nedeniyle, patolojinin gelişme risklerini artıran obezite gelişir. Obezite derecesi ne kadar yüksek olursa, vasküler kapakların işlev bozukluğu riski de o kadar yüksek olur.
 2. Kalıtsal yatkınlık.Şimdiye kadar, patolojinin genetik düzeyde bulaşabileceğini kanıtlayamıyorlar. Ancak çoğu zaman patolojinin ilerlemesi, farklı nesillerin akrabalarında görülür.
 3. Hareketsiz yaşam tarzı ve hareketsiz davranış. . . Az hareket eden ve iş günlerini çoğunlukla oturarak geçiren çoğu insan (ofis çalışanları, sürücüler) venöz hastalık geliştirme ve geliştirme riski altındadır.
 4. Dar iç çamaşırı giymek. . . Dar iç çamaşırları veya giysiler, ayakkabılar, damarlar sıkılır, bu da kan dolaşım sürecini olumsuz etkiler. Bu arada, düzenli topuklu ayakkabı giymek de bu öğeye atfedilebilir.
 5. Gebelik.Pelvik bölgede artan karın içi basıncı ve progesteronun yıkıcı etkisi nedeniyle damarlar üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.
 6. Dolaşım sürecinin ihlalialt uzuvlarda.
varis nedeni olarak topuklu ayakkabılar

Bu, ana nedenlerin sadece küçük bir listesidir. Aslında, onlardan çok daha fazlası var, belki de bu yüzden çoğu insan bacaklarında bir damar ağı oluşumuna duyarlıdır.

Genellikle varisli damarlar, diabetes mellitus ve hormonal bozukluklar nedeniyle oluşur.

Günlük yaşamınızda birçok kötü alışkanlık varsa, o zaman hastalığın gelişimini gerektirenler olabilir. Bu arada, uzmanlar yaşam tarzınızı gözden geçirmenizi de tavsiye ediyor.

Gerekirse, daha fazla hareket, yürüyüş ekleyin, oturmayı ve ayakta durmayı azaltın ve sağlıksız ve ağır yiyecekleri en azından bir süre hariç tutarak günlük diyetinizi gözden geçirin.

Alt ekstremitelerin varisli damarları - semptomlar, tedavi

Etiyolojik faktörlere ve ana özelliklere bağlı olarak bölünmüş iki patoloji şekli vardır - birincil form ve ikincil. İlk durumda, hastalığa genellikle genetik veya edinsel faktörlerin etkisi altında ortaya çıkan venöz duvarların zayıflığı neden olur.

İkincil form, bir dizi başka nedenden (obezite, uygun olmayan yaşam tarzı, kötü alışkanlıklar, diğer iç patolojiler) dolayı ortaya çıkar ve gelişir.

merhem ile ekstremitelerin varis tedavisi

Ana semptomlar, cildin yüzeyinin üzerinde silindirik veya sakküler genişlemeler gibi görünebilen damarların yapısındaki dış değişikliklerdir. Damarların şişmediği zamanlar vardır, ancak renkleri önemli ölçüde koyulaşır, bunun sonucunda ciltte mavimsi bir kan damarı ağı görülür.

Böyle bir semptomu bile fark ettikten sonra, ilk aşamalarda tedavi süreci daha az zaman, çaba ve maddi kaynak gerektirdiğinden, mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmanız önerilir. Ve durumu düzeltme fırsatı önemli ölçüde artar.

Hastalığın ilk aşamasında, birkaç kişi semptomları fark eder, çoğu insan sadece "yorgun bacak sendromu" olarak adlandırılır. Varisli damarları erken bir aşamada tanımlamaya hangi işaretler yardımcı olacaktır:

 • sürekli bir ağırlık hissi;
 • ayak bölgesinde yanma hissi;
 • şişme ve dolgunluk hissi;
 • özellikle sabahları hızlı ve sık yorgunluk.

Zamansız tedavi ile, trofik ülserlerin ortaya çıkmasının yanı sıra kronik yetmezlik gelişebilir. Bazen bu tür bir semptomatoloji gelip gidebilir.

Bu durumda belki de PMS ve hamilelik sırasında kadınlarda en sık görülen hormonal bozulma, yeniden yapılanma hakkında konuşuyoruz.

bacaklarda varis nedeni olarak hamilelik

Kronik venöz yetmezlik belirtileri daha belirgindir:

 • özellikle geceleri buzağılarda kalıcı veya sık kramplar;
 • bacakların derisinde koyu lekelerin ortaya çıkması, kuruluk, cildin bol miktarda soyulması;
 • özellikle ağrılı olan trofik ülserlerin oluşumu.

Yukarıdaki şişlik semptomlarının arka planına karşı gelişirseniz, cildin aşırı kızarıklığı ve vücut sıcaklığındaki artış derhal bir doktora danışın. Bu durumda, belki de tromboflebitten bahsediyoruz.

teşhis

Teşhisten geçmek için önce gerekirse sizi bir cerraha, damar cerrahına veya fleboloğa yönlendirebilecek bir terapistle iletişime geçmeniz gerekir. Genel muayene ve palpasyona ek olarak, genellikle aşağıdaki teşhis prosedürleri reçete edilir:

 • kan pıhtılaşmasını netleştirmek için genel bir kan testi;
 • Etkilenen bölgeleri belirlemek için alt ekstremitelerin ultrasonu;
 • reovasografi - patolojinin derecesini belirlemeye yardımcı olacak özel bir çalışma;
 • bazen cerrahi muayene, örneğin flebografi - dolaşım sisteminin durumunu belirlemek için bir kontrast maddenin intravenöz uygulaması.
varisli damarlar için kompresyon bandajı

Bazen doktorlar kozmetik, yani retiküler varisli damarları teşhis eder. Bu, yaşamı tehdit etmeyen, iyi huylu olan küçük bir kılcal damar ağının görünümüdür.

Ciddi derecede ihmal edilen durumlarda, malign tümörlerin varlığını ortaya çıkaracak bilgisayarlı tomografiye başvurmak mümkündür. Çoğu zaman, bu tanı yöntemi ya hiç atanmaz ya da belirli zorluklar ve şüpheler ortaya çıktığında atanır. Operatif, cerrahi tedaviyi seçmek için kullanılır.

Tam bir muayeneden sonra uzman, konservatif, ilaç ve tabii ki cerrahi olabilen tedaviyi reçete eder.

Alt ekstremite varislerinin konservatif tedavisi

En basit ve en güvenli olanı, genellikle yayınlanmamış vakalarda, yani hastalığın ilk aşamasında reçete edilen konservatif bir tedavi yöntemidir. Bazen, damar ağlarının oluşumuna yatkın kişiler için önleyici bir önlem olarak kullanılması da tavsiye edilir.

varisli damarlar ile bacaklarda ağırlık

Doğru beslenmeyi, kötü alışkanlıklardan vazgeçmeyi ve kompresyon iç çamaşırı giymeyi içerir. Fizyoterapi egzersizleri ve yaşam tarzı değişikliği özellikle etkilidir.

Aşırı aktif bir yaşam tarzı sürüyorsanız veya tam tersine sürekli bilgisayar başında oturmak zorunda kalıyorsanız, günlük programınızda ayarlamalar yapmanız gerekir. Bu nedenle, durgun süreçlerden kaçınmaya yardımcı olacak en az yarım saat yürüyüş eklemek zorunludur. Hareketsiz çalışma sırasında, en az iki saatte bir periyodik olarak egzersiz yapmanız ve güçlü fiziksel eforla mola vermeniz önerilir.

Diyetle beslenme ile ilgili olarak, doktorlar aşırı kiloyu önlemek için kalori miktarının hesaplanmasını önermektedir.

Ek olarak, bu tür yiyecekleri ve yemekleri diyetten çıkarmanız önerilir:

 • sıcak baharatlar ve turşular;
 • tuzlu ve ekşi yiyecekler, yemekler;
 • füme etler;
 • kızarmış yiyecekler;
 • çok tatlı ve nişastalı yiyecekler.

Bunun yerine, diyeti meyveler, yüksek oranda askorbik asit, lif içeren sebzelerle zenginleştirmek daha iyidir.

bacaktaki varisli damarlar

Sigarayı bıraktığınızdan emin olun, çünkü bu alışkanlık özellikle varisli damarlar ile sağlığınıza zararlıdır. Alkol küçük miktarlarda ise ve sadece ara sıra bunu bir şekilde kabul etmek hala mümkünse, sigara içmek tamamen veda etmek zorunda kalacak.

Özel sıkıştırma iç çamaşırı (çorap, tayt, diz boyu) olmadan yapamazsınız. Bu, erken evrelerde patoloji semptomlarının önlenmesi ve azaltılması için mükemmel bir araçtır. Genellikle, bu tür iç çamaşırları bir doktor tarafından reçete edilir, eczanelerden veya özel tıbbi ekipman mağazalarından satın alabilirsiniz.

İlaç tedavisi

İlaçlar her derde deva değildir ve varisli damarları tamamen iyileştirmeleri veya gelişimini durdurmaları olası değildir. Ancak, çok ileri olmayan durumlar için bir önleme ve tedavi olarak ve ayrıca varis semptomlarını azaltmak için doktorlar genellikle ilaç reçete eder.

varisli bacaklarda rahatsızlık

Her şeyden önce, venotonikler genellikle yerel müstahzarlar - jeller ve merhemler şeklinde reçete edilir. Venöz duvarları korumayı, venöz çıkışı uyarmayı ve mikro dolaşımı iyileştirmeyi amaçlarlar. Venotonik kullanarak ağrı, şişlik, rahatsızlık ve ağırlık hissi azalır.

Yerel ilaçlarla birlikte tabletler genellikle reçete edilir. Tedavi için ek ilaçlar olarak, genellikle kan mikrosirkülasyonunu iyileştirmek için ilaçlar, antikoagülanlar ve ağrı ve rahatsızlığı gideren steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar reçete edilir.

merhem ile varis tedavisi

Ameliyat

Konservatif yöntemler etkisiz ise, tıbbi adı olan flebektomi olan cerrahi bir operasyon reçete edilir.

Flebektomi, damarların ameliyatla alınması, toplardamarların kesilerek kan birikimlerinin giderilmesidir. Belirli göstergeleri vardır ve yalnızca aşağıdaki durumlarda gerçekleştirilir:

 • şiddetli varisli damarlar;
 • tromboembolizm tehlikesi;
 • trofik cilt bozuklukları;
 • akut tromboflebit;
 • bol şişlik.

Flebektominin ayrıca bir takım kontrendikasyonları vardır:

 • hasta çok yaşlı;
 • büyük yenilgi;
 • hamilelik dönemi;
 • vasküler ateroskleroz;
 • şeker hastalığı;
 • operasyon bölgesinde cilt hastalıklarının varlığı.

Flebektomiye ek olarak, patolojiyle mücadele için başka cerrahi yöntemler de vardır. Bunlardan biri lazer tedavisidir. Bu, kendi avantajları ve dezavantajları olan oldukça etkili ve pahalı bir seçenektir. İkincisi, skleroprostetiktir - bu, damar duvarlarının yapıştırılmasıyla olduğu gibi, damarın içine özel bir maddenin sokulmasıdır.

Bu oldukça güvenli bir cerrahi yöntemdir, ancak yalnızca küçük venöz dalların genişlemesi durumunda uygundur. Başlıca avantajı, kaba cerrahi dikişlerin olmaması ve rehabilitasyon süresi olarak kabul edilebilir.

varis nedeni olarak topuklu giymek

Önleme

Her şeyden önce, kalıtsal yatkınlığı olan kişiler ve zamanının çoğunu oturma pozisyonunda geçirenler için önleyici tedbirler gereklidir. Hastalığın gelişmesini önlemek için izlenebilecek birkaç öneri vardır:

 • günlük yürüyüş;
 • ayakta çalışırken, akşamları hareketsiz çalışma ile ayak ve bacaklara masaj yapın - düzenli olarak egzersiz yapın;
 • sürekli dar giysiler ve topuklu ayakkabılar giymeyi reddetmek;
 • kontrastlı bir duş alın, otlar ile bacak yorgunluğu için kompres yapın;
 • bir uzmana danıştıktan sonra özel ortopedik ayakkabılar ve kompresyon iç çamaşırları giyin.

Alt ekstremite varislerinin tedavisi çaba, zaman ve sabır gerektiren uzun bir süreçtir. Ameliyatsız sorunla baş etmek her zaman mümkün değildir. Belki de yapabileceğiniz tek şey, mevcut durumu yönetmemek, zamanında tıbbi yardım istemek ve düzenli muayenelerden geçmek. Bu durumda, kendinizi tehlikeli bir hastalıktan ve komplikasyonlarından korursunuz.